OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Zelený hrdina zve na návštěvu unikátní přírodní rezervace

Tématem již osmého příběhu z celoročního cyklu Komerční banky s názvem Zelený hrdina, který upozorňuje na aktivity přispívající k lepší budoucnosti planety, je revitalizace území. Právě k ní pomáhá také unikátní přírodní rezervace v Milovicích, ve které se lze rázem ocitnout zpět v době pravěkých lovců a prvních zemědělců. Jedinečný příběh doprovázený pohledem na život divokých zvířat představíme na obrazovkách televize Nova poprvé 31. května v pořadu Víkend, následovat budou oblíbené Rady ptáka Loskutáka, a nakonec Snídaně s Novou.

Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice je dnes přírodní rezervací, která se stala domovem zubrů, divokých koní a praturů, a pyšní se několika unikáty. Je vůbec první rezervací na světě, kde se tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků pasou společně v jedné lokalitě. Pohled na divoce žijící zvířata se lidem na našem území přitom nenaskytl po celá staletí, byť v České republice patří zubr, divoký kůň a pratur mezi původní živočišné druhy. „Někdy pro zjednodušení říkám, že chránit otevřenou krajinu bez velkých kopytníků je podobný nesmysl, jako chránit les, a nemít v něm stromy,“ říká osmý Zelený hrdina - zakladatel rezervace a ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.


Už při svém založení se rezervace dostala na stránky světových médií. Nejde ale jen o divoká zvířata, krajinu zde uzdravují nově vzniklými tůněmi zadržujícími vodu a navracením organické hmoty do půdy, což pomáhá v adaptaci na změny klimatu. „Snažíme se obnovovat biologickou rozmanitost na velkých plochách krajiny. Zatímco na malých územích je záchrana ohrožených druhů závislá na aktivitách člověka, na velkých můžeme s pomocí velkých kopytníků obnovit přírodní procesy, které v krajině probíhaly desítky a stovky tisíc let,“ dodává Dalibor Dostál, který za projekt milovické rezervace obdržel také Cenu Josefa Vavrouška pro rok 2019 za výjimečný počin.

Prvními obyvateli současné milovické stepi byli divocí koně, jejichž stádo na tehdy čtyřicetihektarovou pastvinu umístili v roce 2015. A už po několika měsících proměnili step tak, že se díky nim ohrožené rostliny vrátily i do míst, odkud je husté porosty travin dávno vytlačily. Milovické stádo pochází z anglického Exmooru a je vůbec prvním stádem těchto koní v České republice i celé střední a východní Evropě. „Koně z Exmooru jsou ohroženi, jsou vzácnější než panda velká. Všichni koně ze zdejšího stáda jsou zapsáni v plemenné knize, mají jména, mezinárodní pas a je znám jejich rodokmen,“ uvádí se na stránkách rezervace.


Záchraně a návratu zubrů do volné přírody pomohl jejich chov v zajetí, tento zvířecí druh byl totiž ve volné přírodě člověkem vyhuben. Zvířata v Milovicích pocházejí z několika polských rezervací a patří k vzácnější, takzvané nížinné neboli bělověžské linii. „Na světě žilo v roce 2020  9111 zubrů, pro bezpečnou budoucnost tohoto druhu je třeba, aby jejich stavy dosáhly nejméně deseti tisíc jedinců,“ uvádí rezervace dál.

V případě praturů došlo k vyhynutí těch původních v roce 1627 v Polsku, milovická zvířata jsou výsledkem takzvaného zpětného šlechtění. Plemeno Tauros je šlechtěno tak, aby vzhledem a chováním odpovídalo vyhubenému praturovi. „Na území současné České republiky byl pratur velmi hojně rozšířen a byl zde vyhuben patrně ve 12. až 13. století. Stádo v Milovicích je první ve střední a východní Evropě,“ dodává rezervace na svých stránkách.

V současnosti má milovické rezervace 350 hektarů. Po jejím vzoru vznikly v celém Česku další rezervace velkých kopytníků, v současné době se jich v Česku nachází celkem deset.

Premiéru osmého příběhu z cyklu Zelený hrdina uvidíte 31. května v pořadu Víkend, poté se na návštěvu milovické rezervace můžete těšit 4. června v Radách ptáka Loskutáka a další informace nabídne 6. června Snídaně s Novou. Více se dozvíte i na stránce kb.cz/zelenyhrdina a webu TN.cz.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz