Domácí

Ministr Gazdík řekl, jak to bude s ukrajinskými dětmi na českých školách

Ukrajinské děti, které od září nastoupí do českých škol, se budou vzdělávat společně s těmi českými. To ve středu řekl v pořadu Snídaně s Novou ministr školství Petr Gazdík (STAN). Zapojení ukrajinských dětí mezi české je pro vládu Petra Fialy (ODS) prioritou. Místa ve školách by pro ně měla být. Problémy s kapacitou ale zřejmě nastanou v Praze a ve Středočeském kraji.

Zatím se ukrajinské děti vzdělávají tak, jak si určila škola. Někde se začleňují mezi české děti, někde mají svoji ukrajinskou třídu, jinde se učí ve speciálně vyhrazených prostorách mimo školu. Od září je pro ministerstvo školství prioritou, aby se vzdělávaly společně s českými dětmi.

"Kapacity jsou v české republice dostatečné. Třeba na základních školách je 150 tisíc volných míst. Jsme schopni začlenit ukrajinské děti," uvedl ministr školství Petr Gazdík.

Související obsah

S jejich integrací souhlasí opozice i odborníci. "Jiné cesty není, protože ta integrace skutečně nemůže jít cestou samostatných tříd. Děti se musí naučit hovořit, komunikovat s našimi dětmi," má jasno moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Když se dítě integruje, a že děti jsou schopny se integrovat velice rychle, tak má otevřené cesty. Pokud by vyrůstalo v uzavřené ukrajinské třídě, tak by mohlo mít problém do zařazení do společnosti," vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Podle zkušeností ředitelů se ukrajinské děti adaptují skutečně rychle a výuka s českými spolužáky jim prospívá. "Zatím se nám tahle praxe osvědčuje. Někteří se adaptovali, že na nich nepoznáte, že to nejsou české děti. A dokáží běžně komunikovat," uvedl prezident Asociace ředitelů základních škol České republiky Luboš Zajíc.

Ne ve všech regionech ale bude integrace ukrajinských dětí možná. "Tam se to budeme snažit řešit zákonem Lex Ukrajina 2, který připravujeme. Bude to umožňovat to, že kde nebude možné začlenit ukrajinské děti do tříd, což je naší největší prioritou, tak budou moci vznikat ukrajinské třídy," doplnil Gazdík. Jednotřídky tak zřejmě zůstanou především v Praze a Středočeském kraji.

Překážky ve výuce

Před nástupem ukrajinských dětí do českých škol je ale třeba vyřešit hned několik překážek. Jednou z těch nejzásadnějších je jazyková bariéra. Stále se totiž stává, že žáci se s učiteli dorozumívají takzvaně rukama nohama, v lepším případě pomocí mobilních aplikací.

Související obsah

Čeština a ukrajinština si jsou v mnoha ohledech sice podobné, stále jsou to ale odlišné jazyky. Ukrajinské děti se učí povinně česky, zatím se ale zcela pochopitelně jazyk nestihly naučit úplně. "Každý mluví tím svým jazykem a nějak se domluví, případně to kombinují s angličtinou nebo v nějakých složitějších situacích jsme zaznamenali využívání různých mobilních aplikací. Třetina škol má překladatele," uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Některé školy pak využívají pomoc rodinného příslušníka, který češtinu alespoň částečně ovládá. S postupem času a s přibývajícím počtem hodin českého jazyka by se ale situace měla postupně stabilizovat.

Před nástupem ukrajinských dětí do českých škol je třeba vyřešit hned několik překážek. Jednou z těch nejzásadnějších je jazyková bariéra:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz