Naše Česko

Češi při investování dělají chyby. Odbornice poradila, jak se jim vyhnout

Češi kvůli inflaci investují více než kdy dřív, často se ale dopouštějí chyb, které je mohou stát hodně peněz. Jaké největší chyby při investování dělají a jak se jim vyhnout prozradila ve čtvrtečním pořadu Naše Česko Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou.

Prudká inflace posledních měsíců nutí k investování i ty Čechy, kteří nikdy předtím neinvestovali. "Těch důvodů je několik. Inflace je nyní hlavním motivem, jenž mnoho lidí nutí k zamyšlení se nad investováním. Dlouhodobým důvodem je i absence penzijní reformy a lidé si k investování našli cestu i kvůli určité popularitě investic," vysvětluje Brodani.

Co se týče začátku investování nejdůležitější je podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR jedna věc, a to začít. "Zní to jednoduše, důležité ale je zkrátka se o investice začít zajímat. Těch způsobů je několik, a to zajít do banky, investiční společnosti nebo za investičním zprostředkovatelem a zeptat se," podotýká.

Související obsah

Tam by lidem podle ní měli udělat analýzu, na jejímž základě doporučí ideální možnosti na zhodnocení peněz. "Pro začátečníky, kteří skutečně mají zájem vytvářet si dlouhodobou rezervu, jsou nejvhodnější pravidelné investice. Třeba, že si člověk bude měsíčně posílat stálou částku, třeba 200 nebo 2 000 korun, a takto investovat desítky let," říká Brodani s tím, že pro tento typ uložení peněz není třeba se na trhu nějak zvlášť orientovat.

Často však Češi neví, jak správně na to, a dopouští se tak nepříjemných přešlapů. "Třeba kdo investoval na podzim minulého roku vzal větší částku, tu zainvestoval a nyní v prvním čtvrtletí viděl, jak trhy klesají, a pokud ukončil investici, byl ve ztrátě," naznačila Brodani s tím, že pravidelností v investování se podle ní těmto ztrátám dá zamezit.

Související obsah

Jednou z největších chyb podle ní je, že lidé jednají s někým, kdo si nezaslouží jejich důvěru, nebo vezmou všechny peníze z běžného účtu a vloží je na jedno místo. "Ale tomu se dá celkem snadno vyhnout. Úplně tou největší chybou podle mě je, že lidé začínají investovat příliš pozdě," míní.

Pokud se někdo ve zhodnocování peněz vyzná o něco lépe, jsou tu jiné možnosti. "Pokud by chtěl investovat sám, může si otevřít účet u obchodníka a zainvestovat do konkrétních titulů. Nebo může prostřednictvím mobilních aplikací koupit akcie, dluhopisy nebo jiné cenné papíry," zmiňuje Brodani.

​"Aktuální hodnota investic v investičních fondech v Česku dosahuje hodnoty 700 miliard korun. Což je zhruba trojnásobek toho, co bylo v krizovém roce 2009," uzavírá šéfka asociace. 

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz