Krimi

Chovatel měl tajně pohřbívat krávy za městem. Lidé se bojí o vodu ve studních

V Novém Městě pod Smrkem objevili veterináři nelegální hrob skotu. Na pastvinách tam byla zahrabaná těla uhynulých krav i zbytky zvířat, která byla pravděpodobně nelegálně poražena. Za porušení tří veterinárních zákonů farmáři hrozí několikasettisícová pokuta.

Nelegální hřbitov hospodářských zvířat objevili zcela náhodně obyvatelé nového Města pod Smrkem jen pár set metrů za městem. "Všiml jsem si traktoru, který převáží obrovská těla. Tady leželo pět krav na sobě. Je to prostě katastrofa. Uskřípne jim vždycky to číslo a dá to zase na jiný kus, aby mu to jelo pořád dokola," popsal obyvatel Nového Města pod Smrkem Jan Bort.

Své poznatky lidé ohlásili veterinářům. Ti místo nejdříve zadokumentovali a pak s důkazy konfrontovali chovatele. Ten jim přiznal, že mrtvá těla krav skutečně zahrabával na pastvině a slíbil veterinářům spolupráci. Veřejně se obhájit ale odmítl.

Štáb televize Nova byl na místě v momentě, kdy veterináři odebíraly vzorky z těla uhynulého zvířete, a to především proto, aby mohli zjistit, kdy uhynulo. "S největší pravděpodobností půjde o porušení tří zákonů. Veterinární zákon, plemenářský zákon a neposkytoval žádnou odbornou veterinární péči po porodu," shrnul ředitel Krajské veterinární správy Liberecký kraj Roman Šebesta.

Související obsah

​Jedna z lebek má stopy po vstřelu a veterináři budou zjišťovat, zda chovatel neprováděl i nelegální domácí porážky. Hrozí mu vysoká pokuta, a to až několik set tisíc korun.

"My všichni tady máme v ulici studny a určitě se bojím o kvalitu vody. Musíme udělat rozbor, když jsme slyšeli, co se tam za hrůzy děje," děsí se obyvatelka Nového Města pod Smrkem Petra Šolková. Každý úhyn musí správně chovatelé okamžitě ohlásit asanačnímu podniku, který zvíře do 24 hodin odveze a zlikviduje.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz