Domácí

Strávit dovolenou v Česku plánuje téměř 70 % lidí. Připlatí si

Strávit dovolenou v Česku plánuje téměř 70 % lidí. Připlatí si
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Prázdniny se blíží a dovolenou plánuje spousta lidí. Téměř 70 % Čechů hodlá strávit volné dny ve své vlasti. Vyplývá to z šetření Institutu turismu České centrály cestovního ruchu CzechTourism. Za dovolenou však letos dáme více.

Na letní dovolené plánují Češi strávit v průměru 12,5 dne. Zhruba 40 % lidí chce zkombinovat odpočinek se sportovními aktivitami, například procházkami, turistikou nebo cyklistikou. Kulturní památky, hrady a zámky pak plánuje navštívit 14 % Čechů.

Musíme však počítat s tím, že si letos za dovolenou v Česku připlatíme. "Předpokládaná útrata na osobu 7 213 korun je téměř o 400 korun vyšší ve srovnání se stejným obdobím loni," řekl ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget.

Související obsah

Podle Hergeta může za zdražování obecná ekonomická situace. "Například rostoucí ceny energií se negativně promítají do nákladů na ubytování, které tvoří největší část (45 %) výdajů za letní dovolenou. Podobné je to se stravováním či s dopravou. I proto nadále táhne domácí cestovní ruch, znamená totiž mimo jiné menší náklady právě na dopravu," vysvětlil Herget.

Nejčastěji chtějí lidé strávit dovolenou v Jihočeském (28 %) a Jihomoravském kraji (17 %). Naopak netáhne Pardubický kraj, ten plánuje navštívit jen šest procent lidí. Ani česká metropole nepatří mezi hlavní cíle. Spolu s Moravskoslezským a Karlovarským krajem se Praha umístila na předposlední příčce, kdy vyrazit tam plánuje jen sedm procent lidí.

Aktivní dovolené jsou čím dál oblíbenější. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz