Zahraničí

Tajná služba: Putin podstoupil léčbu rakoviny. V Kremlu všichni cítí, že se blíží konec

Tajná služba: Putin podstoupil léčbu rakoviny. V Kremlu všichni cítí, že se blíží konec
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Podle zprávy americké tajné služby Vladimir Putin v dubnu podstoupil léčbu rakoviny, která byla úspěšná. Ruský prezident je podle nich ale stále více paranoidní, což jej činí nepředvídatelným a zároveň to oslabuje jeho moc. Situace v Kremlu podle zpravodajských služeb ještě nikdy nebyla tak napjatá, všichni tam podle nich cítí, že se blíží konec Putinova panování.

Zdraví Vladimira Putina je ve světě ostře sledované, není tak divu, že americká tajná služba na konci května vypracovala již čtvrtou komplexní zprávu, která detailně posuzuje stav ruského prezidenta. Do jejích závěrů se podařilo nahlédnout týdeníku Newsweek prostřednictvím vedoucích představitelů tří různých zpravodajských agentur, kteří jsou se zprávou obeznámeni.

Podle tajné služby se zdá, že se po dubnové léčbě rakoviny, která byla již v pokročilém stadiu, Putin opět uzdravil. Zpráva také potvrzuje, že v březnu se někdo pokusil spáchat na ruského vůdce atentát. Představitelé zpravodajských služeb se tak obávají, že se Putin stává čím dál více paranoidní.

Související obsah

​Jeho přístup k válce na Ukrajině je proto nepředvídatelný. Na druhou stranu tento stav podle zpravodajských služeb snižuje pravděpodobnost jaderné války. "Putinova moc je silná, ale už není absolutní," tvrdí jeden z představitelů. "Šarvátky uvnitř Kremlu nebyly za jeho vlády nikdy intenzivnější. Všichni cítí, že se blíží konec," dodal.

Posoudit Putinův stav ale s přesností nelze. Od začátku války to ještě více zkomplikovala jeho izolace. "Víme jen to, že tam venku je ledovec, i když je zahalený v mlze," řekl úředník z Národní zpravodajské služby (DNI). "Putinova izolace zvýšila míru spekulací," doplnil ho vysoký představitel americké rozvědky.

Související obsah

​Z momentů, které mohl svět pozorovat v uplynulých měsících, ale vyplývá, že Putin na tom není dobře. Řada odborníků se při analýze videí zachycujících ruského prezidenta shodla na tom, že je velmi nemocný a zřejmě i umírá. Tomuto tvrzení odpovídá i jeho neochota skoncovat s válkou na Ukrajině. Americké zpravodajské služby se shodly na tom, je situace vážnější, než se dříve myslelo.

Ruku v ruce s úpadkem Putinova zdraví upadá i jeho moc. "Někdo, kdo byl kdysi považován za všemocného, je nyní vnímán jako člověk, který bojuje s budoucností, zejména tou vlastní," řekl představitel DNI. S tím souvisí i neshody uvnitř Kremlu a nedávný pokus o atentát na hlavu státu.

Více o zdravotním stavu Vladimira Putina se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz