Domácí

Poslanci projednají zákaz jednorázových plastů. Končit mají brčka i vatové tyčinky

Poslanci projednají zákaz jednorázových plastů. Končit mají brčka i vatové tyčinky
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Do druhého čtení míří návrh zákona o jednorázových plastových výrobcích. Ten vláda schválila už minulý rok. Odzvonit by tak mělo plastovým brčkům, příborům či vatovým tyčinkám.

V pátek dopoledne budou poslanci projednávat zákaz jednorázových plastových výrobků jako jsou jídelní příbory, vatové tyčinky, brčka či nápojová míchátka. V tomto druhém jednání mohou poslanci předkládat pozměňující návrhy.

Minulý rok zákon schválila vláda a je nyní na parlamentu, aby jej posoudil. Ministerstvo životního prostředí od zákona očekává, že sníží roční spotřebu jednorázových plastových výrobků až o 1,77 miliardy kusů.

Související obsah

Zákon dále výrobcům ukládá povinnost označovat vybrané plastové výrobky jasnými pokyny, které spotřebitele informují, jak s těmito výrobky nakládat v momentě, kdy se stanou odpadem. Tedy jakým způsobem je vytřídit.

Zákaz jednorázových plastů schválila Evropská unie už roku 2019. Členské státy dostaly dva roky na to, aby nařízení zakotvily do svých zákonů. Česká republika zákon projednává od loňska.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz