Zahraničí

Kreml odhalil plány. Putinův mluvčí řekl, co bude s okupovaným územím

Kreml odhalil plány. Putinův mluvčí řekl, co bude s okupovaným územím
Poničená a opuštěná ukrajinská vojenská technika v Chersonské oblasti Zdroj: Profimedia

Obyvatele Doněcka, Luhanska, Chersonské oblasti a Záporožské oblasti by měli o svém připojení k Rusku hlasovat v referendu. Podle Kremlu by to mělo být jejich svobodné rozhodnutí a Putinův režim se do jeho organizace plést nebude.

Obyvatele ukrajinských oblastí okolo Doněcka, Luhanska, Chersonu a Záporoží budou nejspíš hlasovat v referendu o svém připojení k Rusku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se nebude Putinův režim míchat do organizace referend, uvedla ruská státní agentura TASS.

Referenda by měla ve všech oblastech okupované Ukrajiny proběhnout ve stejný den a to někdy v průběhu léta. Hlasování obyvatel o připojení k Rusku proběhlo i v roce 2014 na okupovaném Krymu. Pro připojení tehdy hlasovalo 96 procent zúčastněných voličů. Celé však bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou a jeho výsledky neuznaly například Spojené státy americké a Evropská unie.

Související obsah

​Podobný scénář tedy pravděpodobně hrozí i v nadcházejících referendech na okupovaných částech ukrajinského území. Rusko však trvá na tom, že referenda budou legitimní. Za prvé, musí to být vůle lidu, za druhé, musí pro to být vytvořeny vhodné podmínky," řekl Peskov.

S ruskou okupací však obyvatelé okupovaných oblastí nesouhlasí. V minulých dnech dokonce proti Putinovým jednotkám protestovali. Podle deníku Washington Post dokonce Rusko v uzmutých regionech nahradilo místní starosty a další představitele lidmi s prokremelskými názory. Ve městech údajně vlají ruské vlajky a v televizi běží programy, které propagují moskevskou verzi informací o invazi.

Rusové zahájili invazi na Ukrajinu před 100 dny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz