Zahraničí

Už toho bylo dost! Biden vyzval k zákazu útočných pušek a zpřísnění kontrol

Prezident Joe Biden v emotivním projevu vyzval Kongres Spojených států amerických k tomu, aby zakázal prodej útočných pušek a zpřísnil prověrky lidí, kteří si chtějí koupit zbraň. Důvodem jsou útoky ve školách a nákupních centrech, kterých v poslední době výrazně přibývá. Zásadní projev šéfa Bílého domu sledovaly v přímém přenosu miliony Američanů.

Nákupní centrum v Los Angeles, jeden mrtvý. Útok na škole v Uvalde, 21 mrtvých. Masová střelba v supermarketu v Buffalu, 10 mrtvých. To je výčet několika málo útoku v USA během posledního měsíce.

I proto prezident Joe Biden vyzval kongresmany i občany k tomu, aby podpořili zpřísnění zákonů v oblasti prodeje zbraní. "Je čas jednat kvůli dětem, které jsme ztratili. Kvůli dětem, které můžeme zachránit pro národ, který milujeme," uvedl Biden.

Související obsah

Bolest pozůstalých po obětech střelných útoků zažil Biden osobně, když se účastnil piety v texaském Uvalde. "Chci, aby bylo jasno. Tady nejde o to, abychom někomu sebrali zbraně. Nejde o to, ponížit majitele zbraní. Už toho bylo dost," doplnil Biden.

Biden vyzval k zákazu prodeje útočných pušek a velkokapacitních zásobníků nebo alespoň k posunutí věkové hranice pro nákup zbraní z 18 na 21 let, jako to udělali už například v New Yorku. V cestě mu ale dlouhodobě stojí republikáni, kteří právo na držení zbraní brání a argumentují druhým dodatkem ústavy. "Před sebou mám Sig Sauer P226. Prodává se se zásobníkem na 21 nábojů. Tato zbraň by byla zakázaná, zakázali by i zásobník na 12 nábojů," řekl republikánský člen Sněmovny reprezentantů Greg Steube.

Zatímco republikánský zástupce Floridy vytáhl během debaty o zpřísnění zákonů z šuplíku hned několik zbraní, jiní republikáni jsou o něco smířlivější. "Zbraně jsou teď hlavní příčinou úmrtí amerických dětí, letos jsme se stali svědky více než 200 hromadných střeleb. 27 z nich se stalo ve školách. Je naší odpovědností něco udělat," vysvětlil republikánský člen Sněmovny reprezentantů David Cicilline.

Osud zákona závisí právě na kongresmanech. I proto Biden v projevu upozornil voliče na to, aby si dali pozor, koho budou v listopadových volbách volit.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz