Domácí

V ČR se objevily dva nové typy omikronu! Odborníky tyto varianty znepokojují

V ČR se objevily dva nové typy omikronu! Odborníky tyto varianty znepokojují
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V Česku se objevily dva nové typy koronavirové mutace omikron označené BA.4 a BA.5. Prokázaly to laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ) sekvenací. Právě tyto varianty stojí za nárůstem případů v Portugalsku.

Omikron v Česku stále dominuje. Odborníci ze SZÚ nyní navíc zachytili v naší zemi dva nové typy této varianty nazvané BA.4 a BA.5. "V současnosti evidujeme dva záchyty BA.4 v Moravskoslezském kraji. Zároveň evidujeme tři záchyty BA.5 z Jihomoravského kraje," uvedl Státní zdravotní ústav.

Experti z Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) navíc upravili klasifikaci těchto variant omikronu z označení "varianta zájmu" na "varianty hodné obav".

Související obsah

"Tato rekvalifikace souvisí se vzestupem případů v Portugalsku. Ukazuje se, že za nárůstem případů je i mechanismus imunitního úniku u těchto subvariant," vysvětlili odborníci ze SZÚ.

Právě v souvislosti s výskytem těchto variant laboratoř doporučuje, aby desetinu všech vzorků pozitivních na koronavirus vyšetřila také metodou PCR. Ta dokáže shodu s některou ze sledovaných variant vyloučit.

"Z dostupných dat se nejeví, že by tyto varianty byly epidemicky významné v ČR. V sekvenovaných vzorcích nejsou recentně detekovány žádné rekombinantní varianty (pozn. red. varianty, které vznikají kombinací několika variant)," uklidnili experti.

Epidemiologická situace v Česku se v současnosti z hlediska počtu nových případů i počtu hospitalizovaných pacientů zlepšuje. Incidence téměř ve všech okresech vykazuje zlepšení v porovnání s minulým týdnem. Je však důležité upozornit, že se snižuje také počet provedených testů.

Očkování proti covidu-19 zachraňovalo životy. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz