Zahraničí

Rusové zavřeli Mariupol do karantény. Ve městě prý začíná epidemie cholery

Ukrajinským přístavním městem Mariupol se údajně šíří cholera. Rusové už kvůli tomu zavřeli okupované město do karantény. Kvůli hromadě mrtvých těl, kterých v ulicích přibývá, hrozí epidemie.

"Ve městě je mezi úředníky a jejich nadřízenými stále častěji slyšet slovo cholera. Z toho, co vidíme, už víceméně začala epidemie," řekl podle deníku The Guardian poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko. Podle Ukrajinců už Rusové přístavní město zavřeli do karantény.

Před šířením nemoci varoval už i ukrajinský náměstek ministra zdravotnictví Ihor Kuzin. Mohou za to podle něj hromadné hroby či nedostatek čisté pitné vody. První podezření na choleru prověřuje ministerstvo už od 1. června, uvedl deník The Kyiv Independent.

Související obsah

Podle Andrjuščenka se v okupovaném městě hromadí mrtvá těla a odpadky. Cholera se má šířit právě proto. Sám poradce ví o jednotkách případů.

"Těla hnijí pod troskami stovek výškových budov. A doslova to otravuje vzduch," napsala na sociální síti Telegram mariupolská radnice. Oteplování a stále pokračující válčení mohou ve městě způsobit šíření několika infekčních nemocí, varovali například experti oslovení deníkem Washington Post.

Andrujščenko opustil Ukrajinu krátce po začátku války. Informace o šíření nemoci má údajně od lidí, kteří v Mariupolu stále jsou. "Na čistou vodu musí lidé hodiny čekat," informoval na svém telegramu. K dispozici má navíc být jen co dva dny.

Na Ukrajině už se válčí přes 100 dní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz