Zahraničí

Lavrov: Rusko nebrání Ukrajině vyvážet obilí. Za patovou situaci si může sama

Lavrov: Rusko nebrání Ukrajině vyvážet obilí. Za patovou situaci si může sama
Sergej Lavrov po jednání v Ankaře Zdroj: Profimedia

V Ankaře ve středu proběhlo jednání mezi ministry zahraničí Ruska a Turecka Sergejem Lavrovem a Mevlütem Cavusogluem. Hlavním tématem byla obnova vývozu ukrajinského obilí, na kterou tlačí OSN kvůli hrozbě celosvětové potravinové krize. Zástupce Ruska prohlásil, že je na Ukrajině, aby si vyřešila situaci ve svých přístavech. Ruská federace podle něj žádné kroky přijímat nemusí, protože už svým závazkům dostála.

Cavusoglu po setkání s Lavrovem řekl, že jednání bylo plodné, informovala agentura Reuters s odkazem na tiskovou konferenci. Nechal se slyšet, že návrh OSN na zmírnění potravinové krize obnovením vývozu ukrajinského obilí námořní cestou je rozumný. Je ale potřeba dalších jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, aby byla zajištěna bezpečnost lodí.

Podle Lavrova je ale na Ukrajině, aby vyřešila problém s vývozem obilí odminováním svých černomořských přístavů. Rusko prý nemusí podnikat žádné kroky, protože ty nezbytné už učinilo. "Denně prohlašujeme, že jsme připraveni zaručit bezpečnost plavidel opouštějících ukrajinské přístavy," prohlásil ruský ministr.

Související obsah

​Ukrajina totiž jako podmínku pro obnovu vývozu obilí stanovila účinné bezpečnostní záruky. Má totiž obavy, že by ruská armáda mohla využít otevřený koridor k postupu na přístav Oděsa. Lavrov ale prohlásil, že zásadní překážkou je přístup ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který podle Lavrova odmítl problém zaminovaných přístavů řešit.

Cavusoglu prý také vnímá vůli k obnovení mírových rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. "Vyvíjeli jsme a nadále vyvíjíme intenzivní úsilí o ukončení války. Na tomto postoji stále trváme, je v zájmu lidstva ukončit válku jednáním. V posledních dnech vidíme, že by mohl existovat důvod pro návrat k jednání. Jsme připraveni se na tom podílet," přislíbil turecký ministr.

Rusko tvrdí, že je silnější než před válkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz