Jihomoravský kraj

Dřinu a pot nahrazuje technika. Vinaři na Moravě testují robota

Vinaři se už nemusejí spoléhat jen na lidskou pracovní sílu. Na Moravě nyní testují robota, který se o vinohrad dokáže postarat. Okopává řádky nebo likviduje plevel.

Dříve byla každá kapka vína vykoupena lidskou dřinou, teď začíná bohatším vinařům svítat na lepší časy. Robotizace dorazila i do vinohradů a nyní testují na jižní Moravě prvního robotického vinaře. K jeho aktivaci prý stačí jen zmáčknout tlačítko.

"Má smartphone, zmáčkne tlačítko a robot sám se postará o vinohrad," vysvětlil produktový manažer Leo Čermák.

Rozpůlená krabice na čtyřech kolech nevypadá na první pohled nijak geniálně, ale uvnitř se ukrývá umělá inteligence, která dokáže mnohem víc než jen nasměrovat kola do správného řádku. Robot víno okopává, likviduje plevel a zajistí postřiky před škůdci, aniž by se člověk musel vystavit chemikáliím.  

Související obsah

"Robot dokáže snížit množství chemikálií a celkově množství exhalací při výrobě vína," vychvaluje mechanismus Čermák.

Další nástroje, které bude robot využívat, vědci stále vyvíjejí. Už teď ale dokáže zastoupit člověka při té nejúmornější práci. Stroj pohánějí baterie, elektromotor neruší klid ve vinohradech a nezamořuje hrozny výfukovými zplodinami. Vinaři už mají k dispozici i roboty na sklízení vína a časem se toto odvětví zemědělství ve velké míře nejspíš obejde bez lidské pracovní síly.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz