Zábava

Robotická vozítka už brázdí chodníky několika měst. Doručí pizzu až ke dveřím

Že vám někdy budou vozit jídlo roboti? Rozhodně to není takové sci-fi, jak byste si mohli myslet. Po univerzitních kampusech a chodnících několika měst jezdí roztomilá robotická vozítka, která dokážou doručit objednané jídlo přesně na místo určení. Estonská firma Starship Technologies už má ve flotile přes 1000 robůtků a brzy vyšle do ulic další stovky.

Jsou vysocí zhruba po kolena a dokážou odvézt asi čtyři velké pizzy nebo jinou objednávku podobného rozměru. Tyto pojízdné krabičky už brázdí 20 univerzitních kampusů v USA a operují i po chodnících anglického města Milton Keynes, kalifornského Modesta a také estonského Tallinu.

Zákazníkům už doručily dva miliony zásilek!

Estonská společnost Starship Technologies před dvěma lety provozovala 250 robůtků, teď jich má ve flotile už přes 1000 a brzy chce nasadit další stovky.

Vozítka jsou speciálně sestrojená pro doručování jídla. Některá mají čtyři kola, jiné typy jsou šestikolové. Orientují se pomocí kamer, senzorů, GPS a někdy i laserového paprsku. Díky tomu se dokážou samostatně pohybovat po chodníku a dokonce i "přecházet" ulice. Pohybují se rychlostí kolem 8 km/h.

Související obsah

​Na jejich provoz na dálku dohlíží operační středisko - každý operátor má na starosti několik robotů najednou, ale málokdy prý musí zasáhnout, aby šlápli na brzdu nebo pomohli objet překážku.

Jakmile je robot na místě určení, zákazník dostane zprávu, zadá kód a robotu mu otevře víko.

Služba má pochopitelně stále jen omezené možnosti - vozítka jsou elektrická, takže se musí pravidelně dobíjet, jsou relativně pomalá a můžou doručovat jen v malém a předem dobře zmapovaném okruhu. Těžko se budou pohybovat po přeplněných chodnících velkoměst.

Související obsah

​Neumí ani splnit mimořádné požadavky zákazníků, třeba nechat pizzu za dveřmi. Jídlo si prostě vždycky musí někdo fyzicky vyzvednout.

V areálech, jako jsou právě univerzitní kampusy, je ale milují. Robůtci by mohli brzy rozvážet i jiné zásilky než jen jídlo.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události