Zahraničí

Putin odložil pravidelné vystoupení. Může za tím být zdraví i strach

Putin odložil pravidelné vystoupení. Může za tím být zdraví i strach
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin odložil své pravidelné vystoupení, které se posledních 20 let vysílá skoro každý rok. Odpovídá při něm na různé dotazy veřejnosti ohledně toho, co dělá vláda. Spekuluje se o tom, že odklad přišel kvůli nemoci či strachu z otázek o válce na Ukrajině.

Pravidelné Putinovo vystoupení, na kterém hodiny odpovídá na dotazy novinářů, politiků i svých podporovatelů, se obvykle koná v červnu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale ve středu řekl ruské státní agentuře TASS, že jej letos museli odložit.

"Přímé spojení se tento měsíc nemůže odehrát," prohlásil mluvčí. Kdy Putin vystoupí, ale podle něj zatím neurčili. "Probíhají rutinní přípravy," dodal.

Tradice pravidelného vystoupení Putina vznikla v roce 2001. Za posledních 21 let jej ruský prezident vynechal jen třikrát, upozornil týdeník Newsweek. "Z technického i věcného hlediska je to komplexní a obsáhlá událost," upozornil Peskov. Ještě před pár dny přitom Kreml tvrdil, že se vše odehraje v příštích týdnech.

Související obsah

Objevily se proto spekulace, že důvody k odložení jsou jiné. Podle deníku The Sun je možné, že Putin nechce dlouhé vystoupení absolvovat kvůli nemoci. Mluví se o možné Parkinsonově chorobě, rakovině či začínající demenci. 

Podle deníku není jisté, jestli Putin vydrží před kamerami obvyklé tři až čtyři hodiny. Kreml má navíc poslední vystoupení ruského prezidenta inscenovat.

Dalším důvodem mohou být obavy z nepříjemných otázek. Kreml má údajně strach z toho, že se některý z novinářů bude Putina ptát na válku na Ukrajině. Od začátku invaze už totiž uběhlo více než 100 dnů a podle Ukrajinců při ní zemřelo 30 tisíc ruských vojáků.  

Český prezident řekl, že Putin patří před válečný soud:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz