Ekonomika

Bytová krize sílí. Řada Čechů slevuje z nároků, na hypotéku i tak nedosáhnou

Pořídit si vlastní bydlení je snem mnoha Čechů, zvláště pak mladých do 36 let, kteří v tom vidí důležitý krok k osamostatnění. Současné podmínky na trhu s nemovitostmi i hypotékami ale vše komplikují. Z průzkumu nicméně vyplývá, že mladí Češi své sny neopouštějí, a to ani za cenu delšího čekání či snížení původních nároků.

Čím dál vyšší ceny nájmů a také nejistota, zda pronajímatel smlouvu po jejím skončení znovu prodlouží. To jsou hlavní důvody, proč většina lidí do 36 let chce bydlet raději ve vlastním. "Mladí lidé podle našeho průzkumu slevili ze svých požadavků. Zatímco například před dvěma lety chtěli byt 2+kk nebo 3+kk hned na začátku, tak teď 30 % dotázaných je ochotno slevit ze svých požadavků a jít do menšího," řekl Petr Plocek z UniCredit Bank.

Více než pětina mladých lidí za stávajících podmínek na hypotéku vůbec nedosáhne, a to ani v případě, že by si chtěli pořídit malý byt do 45 metrů čtverečních. "Záleží na tom, zda mladým lidem pomůžou jejich rodiče tím, že spolufinancují nějakou tu základní část ceny domu nebo bytu. Pokud by to mladí lidé měli financovat z nuly, je to pro ně dnes velmi náročné a zvládli by to jen ti, kteří mají opravdu vysoký plat," vysvětlil ekonom David Marek.

Volných bytů je navíc málo. "Když se k tomu ještě započte růst cen energií, pohonných hmot, vysoké úrokové sazby, regulace, to všechno potom znamená, že dostupnost vlastního bydlení se skutečně významně zmenšila," okomentoval situaci odborník na hypotéky Davie Eim.

Související obsah

​"Vlastnické bydlení je velmi rozšířené zejména v postsocialistickém bloku, naopak třeba v západní Evropě už na něj takový důraz není. Je to i dané tím, že ten proces, který vidíme v posledních letech v České republice, proběhl v západních zemích už o něco dříve," tvrdí sociolog Martin Buchtík.

Podle odborníků jsou teď pro vlastnické bydlení nejtěžší podmínky za posledních 15 let. "Jednak jsou ceny bytů a domů velmi vysoko. Druhá věc je, že jsou drahé hypotéky, takže pořizovat si na hypotéku vlastní byt je teď velmi nákladná záležitost," řekl David Marek.

"Ochota mladých lidí je měsíčně vydávat 15 až 16 tisíc korun za hypotéku. Částka přes 20 tisíc korun pro mnoho z nich samozřejmě není v dnešní době, kdy jsou zvyšující se ceny potravin a energií, realizovatelná," konstatoval Plocek. V současné době mladí lidé využívají hypotéky na tři až pět let, víceleté hypotéky zvažují až později kvůli aktuálním vysokým úrokovým sazbám.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz