Zahraničí

Konflikt na Ukrajině rozpoutá jaderné zbrojení, uvedl švédský institut

Konflikt na Ukrajině rozpoutá jaderné zbrojení, uvedl švédský institut
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Kvůli napětí mezi jadernými mocnostmi v důsledku války na Ukrajině poroste poprvé za posledních 35 let počet jaderných zbraní. Riziko jejich použití je přitom nejvyšší za několik desetiletí, uvedl renomovaný Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru.

“Ruská ofenzíva na Ukrajině a západní podpora Kyjeva zvýšily napětí mezi devíti státy světa vyzbrojenými jadernými zbraněmi,“ uvedl podle Reuters Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI), který se zabývá konflikty a zbrojením a patří mezi nejlepší think tanky na světě.

Nejvíc jaderných hlavic má ve své výzbroji Rusko (necelých šest tisíc), USA zhruba o pět set méně. Obě mocnosti vlastní 90 procent jaderných zbraní na světě. S velkým odstupem následuje Čína (350 jaderných hlavic), Francie (290), Británie (225), Pákistán (165), Indie (160), Izrael (90, ten jejich vlastnictví oficiálně popírá) a Severní Korea (20).

Související obsah

​Počet jaderných hlavic po skončení studené války celosvětově klesal. V důsledku války na Ukrajině však bude po desetiletích vzrůstat, pokud proti tomu jaderné mocnosti okamžitě nezakročí.

"Všechny státy vyzbrojené jadernými zbraněmi zvyšují nebo modernizují své arzenály a většina z nich zostřuje jadernou rétoriku a roli, kterou jaderné zbraně hrají v jejich vojenských strategiích," uvedl Wilfred Wan, ředitel Programu zbraní hromadného ničení SIPRI a podle webu TRT World to označil za velmi znepokojivý trend.

Institut připomněl slova prezidenta Vladimira Putina o uvedení ruského jaderného ostrašení do vysoké pohotovosti, které pronesl tři dny po začátku invaze na Ukrajinu.

Riziko použití jaderných zbraní je podle SIPRI největší za poslední desetiletí.

Odborník na Rusko Dvořák: Západ se zapojení do války bojí kvůli jaderné hrozbě (3/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz