Komunální volby 2022

Boj o Prahu: Koalice SPOLU představila program, má devět klíčových priorit

Boj o Prahu: Koalice SPOLU představila program, má devět klíčových priorit
Lídři koalice SPOLU Zdroj: Profimedia

Koalice SPOLU pro Prahu složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v pondělí představila volební program pro nadcházející podzimní volby do zastupitelstva hlavního města. Skládá se z devíti klíčových priorit. Ty zahrnují oblasti dopravy, bytové výstavby, kultury i vzdělávání.

Politické strany a hnutí se připravují na nadcházející podzimní komunální volby. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL opět spojí své síly a do voleb ve zhruba polovině krajských měst včetně hlavního půjdou SPOLU. Jde o model, který se koalici osvědčil.

"SPOLU jsme ušli za rok a půl dlouhou cestu. SPOLU jsme porazili populisty, dostali komunisty z parlamentu a SPOLU vracíme Českou republiku na politickou mapu západního světa. Koalice SPOLU pro Prahu je logickým vyústěním spolupráce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL na celostátní úrovni," zní úvodní věty z programového prohlášení koalice v hlavním městě.

Při sestavování programu vsadily všechny tři strany zejména na zkušenosti vlastních komunálních politiků. "V téměř všech městských částech totiž máme své starosty, místostarosty a radní. A kromě toho, že tam odvádějí skvělou práci a jejich městské části vzkvétají, jsou to právě oni, kdo moc dobře vědí, co občany v Praze trápí a co by chtěli změnit. Takovou zkušenost nemůže žádná jiná strana nabídnout," vysvětlil lídr SPOLU pro Prahu Bohuslav Svoboda (ODS).

Související obsah

Devět klíčových priorit v Praze

​Program koalice je postavený na devíti klíčových prioritách. "Mezi klíčové body našeho programu patří především doprava, dostupnost bydlení, proveditelný plán údržby městské zeleně, odpovědné a vyrovnané hospodaření a skutečná digitalizace. Nejde ale ani tolik o témata, která budou podobná u většiny kandidujících stran, ale o přístup k nim. Praha potřebuje odpovědné vedení, které Pražanům nabídne profesionální správu města a koncepční řešení a které bude jednat předvídatelně a uvážlivě. A koalice SPOLU pro Prahu je právě takovou silou," vysvětlil Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pražští lidovci mají hrát jako součást pražské koalice roli sociálního svědomí. "Budeme prosazovat jednodušší život pro rodiny i seniory. Zaměříme se na řešení krize bydlení a na ekologická řešení, která nebudou neúměrně zatěžovat obyvatele Prahy. Neopomene ani kulturu a pražské památky odrážející historii našeho města," přislíbil Jan Wolf (KDU-ČSL).

Související obsah

Bydlení jako hlavní téma letošních voleb

Na bydlení se letos před volbami zaměřuje většina kandidátů, výjimkou nejsou ani Piráti, kteří svůj program už také zveřejnili. "Bydlet podle nás potřebuje každý a právě obecní bydlení může poskytovat zázemí pro všechny skupiny obyvatel od znevýhodněných rodin a jednotlivců přes rodiny se středními příjmy, seniory až například po potřebná povolání. A bydlet nesmí znamenat zadlužit se," uvádějí. Na postu pražského primátora by chtěli udržet toho dosavadního, tedy Zdeňka Hřiba.

Ambici stát v čele města má ale i starosta Prahy 7 a lídr Prahy sobě Jan Čižinský. "Město má sloužit Pražanům. Skvělým lidem, kteří tu žijí a chtějí být na své město hrdí. Chceme vlastně úplně obyčejné věci, které ale dlouhá léta 'prostě nešly'. Přejeme si rychlé a promyšlené opravy města, investice do praktických služeb Pražanům, a ne do politických pomníků, naslouchání místním, kultivaci turismu, sladění aut, MHD a bezpečnosti chodců, plánování a jasnou vizi, kam naše město kráčí," vyjmenoval priority strany.

Lídrem kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) v Praze bude v nadcházejících komunálních volbách architekt Petr Hlaváček. Strana hledá cesty, jak se zbavit závislosti na ruském plynu. Připravují se projekty jako energocentrum, s jehož pomocí bude možné pokrýt asi třetinu bytů, které jsou vytápěny dálkovým topením. V plánu je také výstavba bioplynové stanice.

Související obsah

​Hnutí ANO zatím program teprve ladí, krajský sněm schválil alespoň návrh kandidátní listiny. Neobsazena však zatím zůstává pozice lídra. Nejžhavějším favoritem na šéfa hnutí v hlavním městě je aktuálně poslanec Patrik Nacher.

ČSSD spojila síly se Zelenými a hnutím Idealisté. Lídryní jejich koalice Solidarita bude bývalá ochránkyně lidských práv Anna Šabatová. "Budeme se snažit, aby už v Praze nebyly privatizovány žádné byty, budeme se snažit zvýšit podíl bytů v netržním režimu, za tím účelem budeme i vykupovat nějaké byty a především město bude stavět jako investor. A také budeme podporovat družstevní výstavbu," prohlásila před novináři kandidátka na pražskou primátorku.

Jak správně volit v komunálních volbách >>

Program koalice ODS a TOP 09 do zastupitelstva města Brna (5/2022):

​Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou společně s volbami do Senátu

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz