Zahraničí

Erdogan bude jednat s Putinem i Zelenským. Chce zvrátit hladomor

Erdogan bude jednat s Putinem i Zelenským. Chce zvrátit hladomor
Turecký prezident Erdogan | Zdroj: Profimedia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít koridor pro přepravu obilí. Ten má podle něj sloužit Turecku i ostatním zemím. Plánuje o tom jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem i jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

"Probíhá válka mezi Ukrajinou a Ruskem, víme, že zemědělská produkce pochází do velké míry z těchto zemí," prohlásil na nedělním setkání s mladými lidmi Erdogan. "V tuto chvíli s tím nemáme žádné problémy, v našich skladech je pět milionů tun pšenice, rádi bychom ale tento objem zvýšili," řekl v proslovu, který zveřejnila turecká vláda.

Koridor pro bezpečné přepravení obilí z černomořských přístavů by podle tureckého prezidenta neměl sloužit pouze pro jeho zemi. "Zboží bychom reexportem posílali do třetích zemí," avizoval. Někteří členové turecké vlády už podle něj jednali s ruskými protějšky. 

"V následujícím týdnu budeme se Zelenským a Putinem diskutovat o tom, jaké kroky můžeme dále provést," avizoval v neděli Erdogan. Podle ruské státní agentury TASS Putin už dříve garantoval nenarušený export obilí. Tvrdí ale, že v přístavech jsou miny, které musí Ukrajinci odstranit.

Související obsah

Zelenskyj zase v sobotu uvedl, že jedná s několika mediátory včetně Turecka, Spojeného království, Kanady, Organizace spojených národů (OSN) i několika evropských zemí. "O formátu diskutujeme. Ruským návrhům nevěříme. Jsme připravení mluvit s civilizovaným světem a podpořit vytvoření bezpečného koridoru, tedy námořního koridoru s loďmi našich partnerů, skrz který můžeme převážet obilí," uvedl Zelenskyj ve svém projevu.

Ukrajinský prezident zároveň jedná o přepravě obilí přes Baltské země a Polsko. "Diskutujeme o formátu přepravy přes železnici," informoval.

Rusko nejspíš krade tuny ukrajinského obilí:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz