Domácí

Sněmovna schválila příspěvek 5 000 korun na dítě. Dostane ho ale méně lidí

Poslanecká sněmovna v úterý večer schválila vládní návrh příspěvku 5 000 korun na dítě. Přijetí předlohy doporučil plénu sociální výbor. Hlasovali pro ni vládní i opoziční poslanci.

Ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna v úterý večer vládní návrh příspěvku na dítě. Pro hlasovali všichni přítomní poslanci kromě šesti zákonodárců z hnutí ANO, šéfa klubu TOP 09 Jan Jakob a poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09). Těchto osm poslanců se totiž zdrželo. Rodiny s nejvýše milionovým ročním hrubým příjmem by měly jednorázově dostat 5 000 korun na dítě do 18 let.

Návrh nyní poputuje do Senátu. "Očekáváme, že se návrh stihne do konce června v Senátu projednat," prohlásil na tiskové konferenci po jednání Sněmovny ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Předlohu už dopoledne schválil sociální výbor. V tom neprošly pozměňovací návrhy opozičních hnutí ANO a SPD. Ta navrhovala například rozšíření věkové hranice, aby příspěvek dostaly i rodiny se studujícími dětmi do 26 let, zrušení hranice milionu korun či každoměsíční vyplácení dávky až do konce roku.

Související obsah

Do Sněmovny tak šel vládní návrh beze změn. Úpravy poslanci prosazovali i na schůzí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odmítl pozměňující návrh ANO, aby dávku dostaly všechny nezaopatřené děti do 26 let každý měsíc do konce roku. Stálo by to podle něj 64,5 miliard korun. Poslanci následně pozměňovací návrh zamítli stejně jako všechny ostatní opoziční návrhy změn. Opoziční poslanci příspěvek přesto podpořili.

Pokud příspěvek projde Senátem, vyplácet se začne v srpnu. Nárok na něj má asi 1,5 milionu dětí. Z rozpočtu by na něj mělo jít asi 7,8 miliardy korun. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky získají podporu rodiny pobírající přídavky na děti automaticky. Ostatní o ni budou muset žádat. "Bude k dispozici síť CzechPointů," řekl poslancům v úterý.

Na příspěvek podle všeho nedosáhnou například rodiny, jejichž děti studují, ale 18. narozeniny oslaví do 31. července. "Zletilí mají volný vstup na trh práce, mají tak mnohem větší možnosti ohledně vlastních přivýdělků. Cílem příspěvku je podpořit rodiny s malými dětmi v situaci, kdy nezbytné výdaje stále narůstají," vysvětlilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Související obsah

"Dcera má 22 let a je na vysoké škole, syn je na střední a je mu 18. Výdaje jsou obrovské, příjem malý, ale máme smůlu. Děti jsou plnoleté, nedostanu nic. To nemá logiku. Plnoleté dítě méně sní? Nebo nepotřebuje energie?" postěžovala si na tento postup samoživitelka René.

Předlohu už od dubna provázejí nepřesnosti a zmatky. Jurečka například nejdříve tvrdil, že příspěvek dostanou domácnosti s čistým příjmem do milionu korun. "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do jednoho milionu korun HRUBÉHO. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám," musel se opravovat na twitteru. Do milionového limitu se navíc budou počítat také příjmy z nájmů, rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti a řada dalších dávek. Počet lidí, kterým 5 000 korun přijde, se tím výrazně snížil.

Poslanci na úterní schůzi zároveň schválili návrh, který umožní vytváření tříd pro dětské uprchlíky z Ukrajiny. Sněmovna schválila novelu i takzvaný lex Ukrajina o ubytovávání a registraci běženců i po skončení nouzového stavu.

Opoziční hnutí podávala pozměňovací návrhy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz