Domácí

Senioři se často stávají oběťmi násilí. Lidé mnohdy ani neví, že jim ubližují

Násilí na seniorech je celosvětovým problémem. Podle odborníků se však často starší lidé bojí se svým trápením svěřit. Navíc upozorňují, že někteří pečovatelé mnohdy ani netuší, že dotyčným ubližují.

Problematikou násilí na seniorech se zabývá v Česku například organizace Život 90. "Pomáháme seniorům a seniorkám a podporujeme je ve špatných životních situacích. Kromě linky důvěry a poradenského centra poskytujeme i pečovatelskou službu nebo tísňovou péči. Je to podpora nejen pro starší lidi, ale i jejich blízké," přiblížila ve Snídani s Novou vedoucí Linky důvěry Senior telefon Života 90 Aneta Mundok Nitschová.

Podle odborníků je trápení starších lidí celosvětovým problémem. "Je pravda, že násilí je skryté. Právě proto máme i velmi málo údajů. Na naší lince se spíše setkáváme s tím, co se děje doma, tedy v přirozeném prostředí seniora. Většinou se totiž lidé v sociálních zařízeních bojí a stydí něco říci, protože mají obavy, že by situace byla ještě horší, pokud se týrání dopouští personál," vysvětlila Mundok Nitschová.

Související obsah

Zároveň upozornila, že pro starší lidi bývá složité s těmito problémy bojovat. "Je to pro ně těžké. Protože většinou se násilí dopouští nejbližší. Pro seniory není pak snadné si přiznat, že je to někdo z nejbližších, kdo jim ubližuje. Mnoho starších si připouští, že si za to můžou sami nebo nemají sílu o podporu požádat," doplnila Mundok Nitschová.

Mnohdy však lidé podle expertů ani netuší, že se něčeho špatného vůbec dopouští. "Násilí není jen o fyzičnu. Ale je to například i to, kdy má člověk návštěvu v domově pro seniory a nemá tam soukromí. Je to také situace, kdy pečující neví, jak má správně pečovat a dopouští se nějakých chyb a zanedbání péče. Často o tom ani neví," uzavřela Mundok Nitschová.

Děsivý útok na starší ženu otřásl například Ústím nad Labem. Chlapec měl k ní přistoupit ve chvíli, kdy byla ohnutá k zemi, a skopnout. Navíc se přidaly také další děti, které do dotyčné kopaly a jedno z nich po ní hodilo i odrážedlo. Více informací včetně záběrů naleznete v tomto článku na TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz