Domácí

Půlrok vlády Petra Fialy: Koalice na některé z předvolebních slibů zapomněla

Půlrok vlády Petra Fialy: Koalice na některé z předvolebních slibů zapomněla
Vláda Petra Fialy po jmenování Zdroj: Profimedia

Vláda Petra Fialy (ODS) je u moci přesně půl roku. Za tu dobu musela řešit nečekané události, zejména válku na Ukrajině. Podařilo se jí ale také už splnit některé předvolební sliby. Některé věci, co slibovala, ale jakoby zapomněla.

Vláda složená z koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN (Piráti a STAN) byla jmenována prezidentem Milošem Zemanem 17. prosince 2021. Během půl roku už čelila řadě nečekaných událostí i vlastních skandálů. Nejvíce jich zatím museli řešit Starostové a nezávislí (STAN)

Před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny toho lídři pěti stran naslibovali opravdu hodně. Ukazuje se ale, že od slov k činům je to v řadě případů hodně daleko. A také, že slibem nezarmoutíš.

Splněno

Přestože je půl rok v politice poměrně krátká doba, tak vláda Petra Fialy už se stihla vrhnout na některé věci, které v opozici hlasitě kritizovala. 

Související obsah

Slevy na jízdném

Zrušení 75procentní slevy na jízdné pro studenty a seniory schválila vláda již v lednu. O této slevě vládní politici v minulosti mluvili jako o kupování voličů a plýtvání penězi. V roce 2019 slevy na jízdném vyšly státní rozpočet na pět miliard korun. O slevu ale důchodci a studenti kompletně nepřišli, od 1. dubna jsou ceny sníženy na 50 procent z ceny jízdného.

Konec EET

Velmi blízko splnění je také slib o konci EET. Vláda návrh na konec elektronické evidence tržeb schválila už v březnu. Kvůli obstrukcím opozice ale ještě neprošel Poslaneckou sněmovnou. Ke zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb se mají poslanci mimořádně sejít příští týden ve čtvrtek. Schůzi svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Přestože se dají očekávat další dlouhé obstrukce, tak je jen minimální šance, že by se povinná elektronická evidence tržeb vrátila na stůl. 

Nesplněno

Na velké změny je půl rok krátká doba, ale jiné věci se dají stihnout velmi rychle. Přestože před volbami byla z opozičních lavic slyšet silná slova o tom, jak hned po volbách přijde změna, tak tady skutek utekl. A v těchto případech to rozhodně nevypadá, že by byl problémem čas a změna měla nastat později. 

Související obsah

Igor Stříž

Jedním z rychlých úkolů nové vlády mělo být odvolání nejvyššího státního zástupce. "Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme," hlasitě slibovala loni v červnu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jen pár dní po jmenování vlády ale tuto možnost ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) odmítl. "Ono se hezky odvolává, ale musíte mít člověka, kterého ta soustava respektuje, musí mít nějakou zkušenost. Zatím jsem neslyšel jediné jméno, které by mi někdo řekl ze soustavy, kdyby tam nebyl Igor Stříž," řekl loni Blažek. A Stříž je ve funkci dosud. Sám přitom TV Nova řekl, že je připraven skončit

Adam Vojtěch

Podobný osud mělo také plánované odvolání bývalého ministra zdravotnictví a současného velvyslance ve Finsku Adama Vojtěcha. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) původně tvrdil, že Vojtěcha ve Finsku nechce. "Za uplynulé tři roky jsem od něj nezaznamenal žádný výstup k zahraniční politice. Jeho působení ve Finsku bude výsměchem všem kariérním diplomatům v Černínském paláci," uvedl Lipavský. Nakonec ale ministr žádné změny neprovedl a Vojtěch do Finska odletěl. 

Zatím nesplněno

Na řadu dalších předvolebních slibů se zatím nedostalo. Pokud se vláda udrží u moci do řádných voleb, tak má ještě přes tři roky času. Má tak ještě prostor na věci, jako jsou důchodová reforma, stavba nových dálnic a obchvatů či daňové prázdniny pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí.

Z minulosti je ovšem známo, že ani dostatek času na některé sliby nestačí. Minulý premiér Andrej Babiš (ANO) byl v dávání slibů expert. Dodnes je mu například připomínána plánovaná stavba haly pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou nebo Apple Store na Staroměstském náměstí.

Podívejte se, jak ministři před půl rokem vstoupili do svých úřadů a co slibovali:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz