Domácí

Letiště budou v létě přetížená. Problémy se systémem to můžou zkomplikovat

Problém se systémem řízení letového provozu, který ve středu zkomplikoval přílety a zastavil všechny odlety na pražském Letišti Václava Havla, přichází ve velmi nevhodnou dobu. Začíná sezona letních dovolených a letadlem na prázdniny míří statisíce Čechů. Letiště se navíc potýkají s nedostatkem zaměstnanců a počty odbavených letů v porovnání s covidovými roky opět začaly stoupat.

Každou hodinu proletí nad Českou republikou kolem stovky letadel. S nadcházejícím časem letních dovolených by tato čísla měla ještě stoupat. "Očekáváme poměrně významný nárůst letového provozu ve špičkách letní sezóny, to znamená červenec, srpen, zde očekáváme, že bychom se měli pohybovat i na 2400 letadlech denně v českém vzdušném prostoru," avizoval mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Nejvíce letadel se na obloze nad Českem obvykle pohybuje v ranních hodinách. "Začátkem někdy té šesté, sedmé hodiny do té 10., 11. a pak vlastně po obědě, kdy vám ta letadla zase odlétají," vysvětlil, kdy je nebe nejplnější, Vladimír Němec z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice.

Centrem leteckého provozu v Česku je pražské letiště Václava Havla. "Odbavilo v těch předkrizových letech okolo 155 tisíc letadel za rok. Když si to přepočtem, jde zhruba o jeden pohyb za tři a půl minuty," popsal Vojtěch Graf z Institutu dopravy VŠB v Ostravě.

Související obsah

Do roku 2019 se každých deset let objem letecké dopravy zdvojnásobil. Letiště Praha zažilo svůj nejsilnější rok v roce 2019, kdy se dostávalo na hranu svých kapacit. Například letos v březnu odbavilo 600 tisíc cestujících. V roce 2019 to byl téměř dvojnásobek.

"Když to vezmeme před covidem, tak Letiště Praha odbavovalo zhruba 50 tisíc cestujících denně. Což bylo zhruba 17 až 18 milionů cestujících za rok. Za jeden den se tak jedná o stovky tisíc pasažérů, kteří proletí přes náš vzdušný prostor. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz