Domácí

Pražská opozice chce rezignaci Hřiba i jeho náměstka. O korupci věděli, tvrdí

Na jednání pražského zastupitelstva bylo ve čtvrtek hodně dusno. Setkání pražských zastupitelů na několik hodin v podstatě paralyzovala debata o kauze bývalého náměstka Petra Hlubučka. Opoziční zastupitelé kvůli tomu dokonce vyzvali k rezignaci primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě).

Místo aby zastupitelé na jednom z posledních zasedání před nadcházejícími volbami doháněli resty za své čtyřleté období v čele metropole, předháněli se v tom, kdo o aféře kolem náměstka primátora Petra Hlubučka věděl dřív.

"Dva roky jsem neseděl na místě, já jsem dva roky spolupracoval s policií, a tohle je to výsledkem. Procesy neznáte, vyjadřujete se tu neodborně a jenom si snažíte přihřát mediální polívčičku," řekl ve čtvrtek náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. "Je trošku úsměvné, jak si kde kdo vytváří teď zásluhy, co věděl, nevěděl," prohlásil zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pražští zastupitelé ve čtvrtek začali jednat v půl deváté ráno, program zasedání ale schválili až okolo druhé hodiny po obědě. Místo družstevního bydlení nebo třeba vyhlášky omezující hluk v noci si během hádání kolegů někteří stíhali dělat i selfíčka, jiné dlouhé proslovy kolegů uspávaly. "My nic z toho neprobereme, protože to spadne do půlnoci, my pojedeme do pátku, do soboty, fakt jako rozum do hrsti," žádal své kolegy zastupitel Patrik Nacher (za ANO). 

Související obsah

Opoziční ODS se během dne shodla na tom, že by kromě Hlubučka měl rezignovat i primátor Hřib a náměstek pro dopravu Scheinherr. Oba podle opozice o trestné činnosti věděli, ale nezabránili jí.

"My chceme, aby se vyvodila odpovědnost, nestalo se po revoluci, aby si policie přišla pro náměstka a přímo mu zapečetila kancelář. Je to kauza, na kterou my jsme upozorňovali, že může vzniknout v roce 2019," uvedl zastupitel Tomáš Portlík. "V tom případu není zapleten žádný člen Pirátské strany, já ostatně jsem nebyl doteď kontaktován ani policií, dnes, včera, ani předtím, ta kauza se vůbec nedotýká magistrátu jako takového a zakázek, které se tady schvalují," obhajoval se Hřib. Opozice po vedení Prahy také žádá obsah trestního oznámení, které Scheinherr zhruba před dvěma lety podal.

kdu, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz