Zahraničí

Rusové poprvé přiznali ekonomické problémy. EU dohodla plyn z Izraele

Rusové poprvé otevřeně přiznali, že mají ekonomické problémy. Řekla to guvernérka ruské centrální banky na mezinárodním fóru v Petrohradu. Summit, na který minulý rok přijeli představitelé z více než 140 zemí světa, se letos konal v okleštěné podobě. Promluvil na něm prezident Putin, který uvedl, že skončil světový řád podřízený Spojeným státům americkým.

Hlasité ovace ve stoje. Takové přivítání se dostalo Vladimiru Putinovi na ekonomickém fóru v Petrohradu. Na rozdíl od jiných řečníků ale v projevu, který kvůli kybernetickým útokům začal o dvě hodiny později, o ekonomických problémech Ruska příliš nemluvil.

"Spojené státy, které se prohlásily za vítěze ve studené válce, se cítí být poslem Boha na Zemi s žádnými povinnostmi. Pouze se zájmy, které jsou vnímány jako posvátné," sdělil šéf Kremlu.

Putin obvinil USA, že jednají s ostatními státy jako s koloniemi a uvedl, že tahle éra skončila. Rusko pokračuje v přiškrcování dodávek zemního plynu do Evropy. Do Itálie a na Slovensko dnes doteklo o 50 procent méně plynu než obvykle.

Související obsah

​Gazprom už ve středu od ruského plynu naprosto odstřihl Německo a Francii, která z Ruska odebírá asi 17 procent veškerého svého importu. Zcela bez ruských dodávek se ale musí už delší dobu obejít také Finsko, Dánsko, Polsko a Nizozemsko. EU proto hledá nové transportní cesty.

"Dohodli jsme se na spolupráci v oblasti přepravy zemního plynu z Izraele přes Egypt do Evropské unie. Chci vám poděkovat, protože to přichází v době, která je pro Evropskou unii velmi obtížná," oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podle ruského energetického gigantu Gazprom jsou důvodem nejnovějšího zastavení dodávek technické problémy, podle Západu se ale Rusko mstí za spojenectví s Ukrajinou.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz