Zahraničí

Ponížení Putina v přímém přenosu. Nenapadlo ho, že by se tohle mohlo stát

Ponížení Putina v přímém přenosu. Nenapadlo ho, že by se tohle mohlo stát
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rána do zad, jakou si Vladimir Putin nedovedl představit. Na petrohradském fóru si od kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva vyslechl, že jeho země kategoricky odmítá uznání samozvaných republik na ukrajinském Donbase. Nur-Sultan přitom patří k tradičním spojencům Moskvy.

Kazachstán sice ruskou invazi na Ukrajinu neodsuzuje, od začátku ale odmítá vyslat tam armádu a přímo se do války zapojit. A tamější prezident Kasym-Žomart Tokajev v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradu oznámil, že neplánuje ani uznat nezávislost Luhanské a Doněcké lidové republiky. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Nikdo však nečekal, a nejspíš ani sám ruský prezident, že to vpálí Putinovi přímo do obličeje. Navíc před kamerami televizí, které debatu státníků vysílaly do celého světa. "Kazachstán neuznává nezávislost Tchaj-wanu, Kosova, Abcházie a Jižní Osetie, takže zároveň neuznává Doněckou lidovou republiku ani Luhanskou lidovou republiku. Jsou to kvazistáty," prohlásil Tokajev.

Podle něj se "názory na válku v Kazachstánu, který je vyspělou a civilizovanou zemí, liší". Právo na územní celistvost je nadřazeno právu národa na sebeurčení, zdůraznil.

Související obsah

Překvapený Putin opáčil, že všechny státy v postsovětském prostoru jsou historicky ruské, uvedla kazašská agentura Kazinform. Žádná válka by podle šéfa Kremlu nemusela být, kdyby se Ukrajina nechovala nepřátelsky. Hlavním cílem "speciální vojenské operace" má být ochrana Rusů na Ukrajině. "Jestliže by s ruským jazykem a kulturou zacházeli s respektem, nikoho by ani nenapadlo tohle všechno začít," tvrdil Putin.

Politologové se domnívají, že Tokajev vymezením vůči politice Moskvy nevyjadřuje sympatie s Kyjevem, ale jde spíš o diplomatické našlapování z obavy narušení dobrých vztahů s Čínou. Ta je pro Kazachstán vedle Ruska jedním z nejdůležitějších partnerů.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev Zdroj: Profimedia

Takhle špatně na tom Putin ještě nebyl. Na videu neovládá třes:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz