Domácí

Rakušan rezignaci odmítá. Už začal vybírat nového ministra školství

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan chce zůstat ministrem vnitra, o rezignaci podle svých slov neuvažuje. Nového ministra školství za Petra Gazdíka (STAN), který v neděli oznámil svou rezignaci, chce vybrat během příštího týdne. Zvažuje například senátory Jiřího Drahoše či Miroslava Plevného.

"Zatím tahle úvaha vůbec nepadla," řekl Rakušan na dotaz, zda hodlá rezignovat na svou funkci ministra vnitra. "Jsem předseda v krizové chvíli, jsem kapitánem toho mužstva, který se neschovává za žádné řeči o kampani a účelovce, prostě vnímám problém a nesu zodpovědnost a moje politická odpovědnost je teď tu loď neopustit. To dělají krysy, ne kapitáni," prohlásil k tomu, zda zůstane předsedou hnutí STAN. "Samozřejmě budu obhajovat svůj mandát," dodal.

"Naší cestou je najít vhodného kandidáta na resort ministra školství, kde bychom chtěli, aby ten výběr byl dokončený během příštího týdne," sdělil v neděli novinářům. Gazdík, který musel rezignovat kvůli svým kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, rezignuje k 30. červnu. Poté už by měl nastoupit nový ministr. Ten by měl opět být z hnutí STAN.

Hned v neděli se rozjely spekulace o tom, kdo Gazdíka nahradí. "Máme řadu lidí, kteří školství rozumí," prohlásil Rakušan. "Určitě Jiří Drahoš je jméno, které je silné, je tam například pan senátor Plevný, což je vysokoškolský pedagog, ale máme i v poslaneckém klubu lidi, kteří se školství dlouhodobě věnují. My bychom jako STAN určitě neměli nouzi o to přijít s nějakým nominantem, který by tu funkci zvládnul a dokázal by navázat," poznamenal po dotazu, zda zvažuje bývalého ministra školství z Babišovy vlády Roberta Plagu.

Související obsah

Gazdík s nabídkou rezignace přišel sám, řekl v neděli Rakušan. "Kdyby s ní nepřišel, tak s ní přijdu ve světle těch informací, které se objevily, já sám," prohlásil. Poslancem ale končící ministr školství zůstává.

Rakušan teď chce, aby lidé, kteří jsou nějak navázáni na Redla, nebyli ve vedení hnutí. "Kolega Hlaváček, který vede pražskou kandidátku, stojí před velkou výzvou, a to ještě jednou se podívat na to, jak je ta kandidátka sestavena a případně se bavit o tom, zda všichni ti, kteří tam jsou v této chvíli a ve stínu těch událostí, které se děly, na té kandidátce reálně na těch místech, kde jsou, mají být," upozornil. 

Zaměřit se teď pražská organizace hnutí STAN může i na europoslance Stanislava Polčáka, který se podle Rakušana s Redlem dlouhodobě přátelí. "Určitě se budou i jeho jménem zabývat, jak jsem pochopil od Petra Hlaváčka, chce mluvit i s ním," řekl předseda hnutí STAN. "Jsem přesvědčen o tom, že pan Polčák nemůže být v předsednictvu, nemůže být v celostátním výboru a nemůže mít žádný vliv na vedení hnutí STAN," dodal.

Související obsah

Sám Rakušan tvrdí, že o vazbách na podnikatele Redla nevěděl. "Že pan Polčák má s panem Redlem přátelský vztah historicky, to jsem věděl, nicméně jsem skutečně netušil o těch schůzkách, které teď prezentoval pan ministr Gazdík," obhajoval se před novináři. "Petr Hlubuček není lídrem kandidátky, byť by o to určitě stál," poznamenal k tomu, jak proti problémům ve své straně od roku 2019, kdy se stal předsedou hnutí, bojoval.

Rakušan by měl zároveň v blízké době odvolat šéfa České pošty Romana Knapa. "S panem Knapem se sejdu a příští týden oznámím své rozhodnutí," sdělil. Už dříve České televizi řekl, že Knapa odvolá a vypíše na funkci výběrové řízení. Generální ředitel České pošty se totiž podle něj s Redlem také scházel.

Hnutí STAN čeká mimořádný sněm. Ten přijde podle Rakušana v půlce prázdnin. Zatím ale neví, jestli na začátku srpna, či na konci července.

Vít Rakušan naznačil další kroky a okomentoval rezignaci Petra Gazdíka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz