Domácí

Průvodčí zachránil na lanovce život 14 cestujícím. Popsal, jak se to stalo

Štábu televize Nova se podařilo získat exkluzívní rozhovor s průvodčím Radkem Kyselou, který při loňské tragické nehodě lanovky na Ještědu zachránil 14 cestujících. Jeho kolega v protijedoucí kabině zemřel po pádu z 30metrové výšky.

Pan Kysela měl v kabině 14 pasažérů. Ujel sotva 100 metrů, když se s nimi kabina rozkývala tak, že se téměř dotýkala lan nad nimi. "První zhoupnutí bylo, jakože jsme se zhoupli blízko směrem k lanům, o 45 stupňů určitě," zavzpomínal Kysela.

Ve chvíli, kdy se kabina lanovky nebezpečně zhoupla, pan Kysela reflexivně zmáčkl tlačítko stop a zatáhl za nouzovou brzdu. Kabina lanovky pak funguje jako zesilovač. Po lanech se do ní přenášely děsivé zvuky. Lidé byli zcepenělí hrůzou. "Byl slyšet zvuk toho padajícího závaží. Hrozný pocit, to prostě nikomu nepřeju," řekl.

Související obsah

Průvodčí rychle upřel pohled na kolegu v protější kabině, který se řítil k nosnému sloupu a na chvíli měl pocit, že také zastavuje. Jenomže to byl náraz do prasklého přítažného lana. "Pak se to teprve zřítilo. U něho se zrychlila z nějakých 30 kilometrů v hodině na 70, ale ve vteřině. Prostě strašný zrychlení. To se může podobat volnému pádu," uvedl Kysela.

Hned věděl, že je zle. Cestující rozdělil na dvě skupiny, aby vyvažovali kabinu. Odšrouboval kryt v podlaze, vytáhl lano a vybral si mezi lidmi pomocníka, který ze země pomáhal cestujícím. "Potom jsem spouštěl nejdříve děti, ženy, pak starého pána, osm až devět lidí, zbytek zachránili s plošinou hasiči," řekl Kysela. Sám slaňoval jako poslední. Děkování od cestujících už nevnímal. Ujmuli se ho psychologové. 

Související obsah

"První jsem se ptal na kolegu. Ani mi to netajili, prostě řekli, že to je s ním špatné. Dali mi nějaký lék na uklidnění," sdělil Kysela. Sesypal se až po týdnu. Přesto na lanovku nezanevřel. 

K dolní stanici lanovky na Ještěd chodí pan Kysela několikrát týdně. Jeho přáním je, aby se k milované práci zase mohl vrátit. Za záchranu životů ho vyznamenali liberecký hejtman i prezident. Vyšetřování příčin pádu lanovky potrvá drážní inspekci ještě několik měsíců. Pak se rozhodne o jejím dalším osudu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz