Zahraničí

Chorvati se děsí turistů a koronaviru. Léto bez roušek je šílenství, říkají

Chorvati se děsí turistů a koronaviru. Léto bez roušek je šílenství, říkají
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Jedna třetina turistů, kteří v létě navštíví Chorvatsko, je z Německa a Rakouska. Obě země však bojují s prudkými nárůsty nakažených koronavirem. Chorvatsko proto bije na poplach. Někteří zahraniční epidemiologové se proto diví, proč v oblíbené dovolenkové destinaci nezavedli povinné nošení roušek.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se asi polovina členských států Evropské unie potýká s rostoucím počtem onemocnění covid-19. Nepříznivá situace je nyní v Portugalsku, Rakousku a v Německu.

Rakouský vědec Ulrich Elling proto kritizoval zrušení roušek. Podle portálu RTL.hr také německý virolog Christian Drosten vyjádřil obavy z rychlého šíření koronavirové nákazy. "Má očekávání se bohužel naplnila. Letos nebudeme mít léto bez infekce," napsal. 

Související obsah

Chorvatsko podle dat ECDC má prozatím denně 84 případů na 100 000 obyvatel. Loni však dorazilo na dovolenou do této vyhledávané destinace až 36 procent turistů z Německa a Rakouska. Pokud se k nim přidá větší počet lidí ze Slovinska, kde také přibývají nemocní s covidem, Chorvatsko začne bít na poplach. 

Země je hodně závislá na příjmech z cestovního ruchu a ten za poslední dva roky skomíral. Loni byly příjmy země z turistiky rekordní, letos by to mohly zkazit narůstající počty případů koronaviru.

Související obsah

Podle posledních údajů Chorvatského ústavu veřejného zdraví zemřelo v zemi na koronavirus dosud 16 030 lidí. V posledních dnech umírají zhruba asi tři lidé denně. 

"Nedokážu pochopit, že se to všechno děje, aniž by někdo přemýšlel o opatřeních," řekl rakouský odborník na veřejné zdraví a epidemiologii Hans-Peter Hutter.

Související obsah

V Chorvatsku je v současné době rozšířené povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních, ve firmách vykonávajících zdravotnickou činnost, dále se opatření týká pacientů a veškerého zdravotnického personálu a všech, kteří pracují v ústavech s pečovatelskými službami, kde jsou ubytováni senioři, nemohoucí a lidé se zdravotním postižením.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz