Koronavirus

Kvůli subvariantám omikronu hrozí další vlna covidu. Rozmáhají se i v Česku

Kvůli subvariantám omikronu hrozí další vlna covidu. Rozmáhají se i v Česku
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Když se objevila varianta omikron, svět získal naději na ukončení pandemie covidu-19. Radost ale možná byla předčasná. Ve světě se aktuálně rozmáhají subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které jsou podle zjištění vědců ještě více nakažlivé a zároveň zvyšují riziko závažného průběhu onemocnění. Subvarianty se s největší pravděpodobností rychle šíří i v Česku.

Vědci z celého světa varují, že subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 představují pro globální zdraví vyšší riziko než předchozí subvarianta BA.2. Například japonská studie, kterou vedl profesor Kei Sato z Tokijské univerzity, zjistila, že BA.4 a BA.5 se snadněji množí v lidských plicích, a mohou tak způsobit závažnější onemocnění. Jsou tak více podobné dřívějším variantám, jako byla alfa nebo delta. 

O omikronu se přitom hovořilo jako o variantě, která je sice vysoce nakažlivá, ale riziko rozvoje závažného onemocnění je u ní nižší. Představovala tedy pro lidstvo naději, že covid-19 bude nakonec srovnatelný s běžným nachlazením. Nové subvarianty nyní vyvolávají obavy, že se blíží další vlna epidemie.

Výsledky Satovy studie naznačují, že BA.4 a BA.5 mají vyšší reprodukční číslo než BA.2, a jsou tím pádem nakažlivější. Mohou být také imunní vůči protilátkám získaným při předchozích omikronových infekcích. To potvrdila i studie čínských vědců, která byla publikovaná minulý týden v odborném časopise Nature.

Související obsah

​Naznačuje to i aktuální vývoj v Česku. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) PCR testy zaznamenaly výrazný nárůst záchytu mutace, která je typická pro tyto subvarianty. "Dosavadní výsledky testů metodou PCR naznačují razantní nárůst v zastoupení subvariant BA.4 a BA.5 oproti ostatním variantám," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová.

Pravděpodobně za tím podle ní stojí spíše BA.5 než BA.4. "V souvislosti se šířením této varianty lze očekávat i další nárůst detekcí pozitivních případů infekce covid-19," dodala. V předminulém týdnu byl záchyt této specifické mutace zhruba 8 %, o týden později už to bylo více než 53 %. Není ale zatím potvrzené, že za tím stojí BA.4 nebo BA.5, ačkoliv to SZÚ předpokládá.

SZÚ na rozdíl od zahraničních studií uvádí, že se zatím nezdá, že by tyto subvarianty zhoršovaly průběh onemocnění. Potvrzuje ale, že unikají získané imunitě po předchozí infekci. "Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí," upozorňuje SZÚ.

Subvarianty BA.4 a BA.5 aktuálně dominují například v Portugalsku, Velké Británii nebo Izraeli.

Podzimní vlna koronaviru je podle odborníků nevyhnutelná, ministerstvo ale přísná opatření už neplánuje:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz