Zahraničí

Poplach ve Velké Británii. Objevil se virus, který byl v Evropě před lety vymýcen

Zdravotní úřady ve Velké Británii jsou v pozoru. Rutinní zkoumání odpadních vod v Londýně poprvé prokázalo komunitní šíření polioviru, který způsobuje infekční dětskou obrnu. Onemocnění přitom bylo před 20 lety v celé Evropě prohlášeno za vymýcené. Žádný případ nemoci ale v Británii hlášen nebyl. Předpokládá se, že do vody se poliovirus dostal od nějakého cestovatele po orálním očkování proti tomuto onemocnění.

Úředníci britské Agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedli, že poliovirus pocházející z vakcíny byl ve vzorcích odpadních vod potvrzen v únoru. Od té doby bylo pozitivních vzorků odhaleno několik, píše deník The Guardian. Poprvé se tak prokázalo komunitní šíření. Žádný případ onemocnění ale nebyl v zemi hlášen a riziko pro širokou veřejnost je podle agentury nízké.

Zdravotnický úřad přesto vyzval lidi, aby si zkontrolovali, že mají platné očkování proti dětské obrně, aby se snížilo riziko potenciální nákazy. "Většina populace Spojeného království bude chráněna očkováním z dětství, ale v některých komunitách s nízkou proočkovaností mohou být jedinci ohroženi," upozornila epidemioložka Vanessa Salibová z UKHSA.

Související obsah

​Infekční dětská obrna, kterou poliovirus způsobuje, byla v České republice vymýcena díky očkování v roce 1961. Celou Evropu označila Světová zdravotnická organizace (WHO) za region bez polioviru v roce 2002. Jak se tedy virus vymýcené nemoci dostal do londýnských odpadních vod?

Živá vakcína

V některých zemích se i v současnosti k očkování používá živá vakcína s oslabeným virem. Může se tak stát, že se očkovaný jedinec z této vakcíny nakazí. V České republice, jak upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) prostřednictvím Národního zdravotnického informačního portálu, se živá vakcína už nepoužívá, a nakazit se z ní tudíž nikdo nemůže. "V České republice se používá neživá očkovací látka, proto zde riziko vzniku onemocnění z vakcín derivovaných poliovirů nehrozí," ujišťuje SZÚ.

Každý rok ve Spojeném království testy odpadních vod odhalí několik mezi sebou nepříbuzných poliovirů. Nynější zjištění ale vyvolalo poplach, protože viry ve vzorcích jsou navzájem příbuzné a obsahují mutace, které naznačují, že se virus při šíření vyvíjí. Předpokládá se, že do vody se virus dostal od osoby, která se nechala očkovat živou vakcínou v zahraničí a poté se vrátila zpět do Velké Británie.

Související obsah

​Po orální vakcíně může daný jedinec vylučovat virus ve svých výkalech, a to po dobu několika týdnů. Zatím není jasné, jak moc se virus rozšířil. Mohlo se jednat pouze o jedinou domácnost nebo širší rodinu. Zdravotní úřady zdroj stále zjišťují.

Potenciál šíření

Podle Salibové je poměrně vzácné, aby se někdo nakazil z viru pocházejícího z očkování, vyloučené to ale není. "Poliovirus z očkování má potenciál se šířit zejména v komunitách, kde je nižší proočkovanost. Ve vzácných případech může způsobit ochrnutí u lidí, kteří nejsou plně očkovaní, takže pokud vy nebo vaše dítě nemáte platné očkování proti dětské obrně, je důležité, abyste se obrátili na svého praktického lékaře a napravili to," zdůraznila epidemioložka.

Infekční dětská obrna je nebezpečné onemocnění, které postihuje míchu a může způsobit nenávratné ochrnutí, nebo dokonce smrt. V Česku proběhla velká epidemie v roce 1939 a vracela se v pravidelných vlnách. Do roku 1956 onemocnělo téměř 13 tisíc lidí, z nichž 1 159 zemřelo. Očkovat se začalo v roce 1957, o pár let později se Česká republika stala první zemí na světě, která deklarovala vymýcení.

V Česku se v květnu objevil první případ záškrtu po téměř 30 letech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz