Ekonomika

Podpoříme domácnosti i firmy, řekl Síkela. Vláda prozradila plán pomoci

Ministři ve středu jednali o energetických tarifech a naplňování zásobníků plynu a ropy. Oznámili také, jak podpoří domácnosti zasažené zvyšujícími se cenami energií. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) má Česko dostatek zásob, aby dokázalo přečkat topnou sezónu.

Přesné postupy, jakými chce vláda podpořit domácnosti zranitelné zdražováním energií, představil ve středu ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela. Soubor opatření nazvaný válečný balíček cílí především na domácnosti. Nezapomnělo se však ani na energeticky náročné firmy a živnostníky.

Dohromady si vláda vyhradila na pomoc 66 miliard korun. Ty bude skrze tarify vyplácet lidem v podobě slev na energie. Tato sleva se bude lišit podle typu domácností. "Domácnostem, které používají pouze elektřinu, proplatí stát jednorázovou slevu ve výši 11 tisíc korun," uvedl Síkela. U domácností, které topí plynem, může tato sleva dosáhnout až 15 tisíc korun.

Související obsah

​Tyto slevy budou automatické. Lidé se kvůli nim nemusí nikam hlásit. Jejich výše však zatím ještě není pevně daná. Vláda v tuto chvíli pouze utvořila rámec, samotné míry a oblasti slev a podpory bude však určovat až skrze vládní nařízení.

Podpory se dočkají i domácnosti, které jsou napojené na teplárny. Jejich pomoc bude podobná domácnostem, které mají doma elektroměr. Naproti tomu nehodlá vláda podporovat přechodná obydlí, jako jsou například chalupy. Stejně tak se tarify nevztahují na dobíjení elektromobilů.

Další pomocí bude zrušení poplatku za obnovitelné zdroje, které bude platit letos i celý příští rok. Na něj si vláda předběžně vyhradila 27 miliard korun.

Související obsah

​Česká republika se podle Síkely soustředí také na osamostatnění od ruského vlivu. Součástí této snahy je i naplňování plynových zásobníků. "V tento okamžik máme v zásobnících 2,2 miliardy krychlových metrů, tedy zhruba dvě třetiny kapacity. V krajním případě bychom vydrželi minimálně do ledna," oznámil Síkela. Dodal také, že vláda přijala opatření, která umožní s touto dávkou hospodařit déle.

Právě osvobozování od Ruska považuje vláda za velmi důležité. Podle ní se totiž Česko nachází v energetické válce. "Válka nás postavila před dvě hrozby. Tou první je plné odstavení od plynu. Ta druhá už probíhá a spočívá v nárůstu cen energií," upozornil Síkela. I kvůli tomu se vláda snaží omezovat například ruský vliv na českou jadernou energetiku.

Podle Síkely však ještě nějaký čas potrvá, než budou opatření viditelná. "V dlouhodobém hledisku tyto kroky pomůžou všem. Napravujeme tak nebezpečnou politiku minulé vlády. Nedivím se kritice, která vůči našemu postupu zaznívá, protože těmto kritikům nic jiného nezbývá," rýpnul si Síkela do opozice.

Místopředseda Poslanecké Sněmovny Karel Havlíček podporu vlády zkritizoval:

​Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz