Zahraničí

Finsko je na ruský útok připravené. Jsme pro Putina velké sousto, řekl generál

Finsko je na ruský útok připravené. Jsme pro Putina velké sousto, řekl generál
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Několik ruských výhrůžek na adresu Finska nezůstalo bez odezvy. Podle finského velitele obranných sil Tima Kivinena je tato severská země pro Rusko velké sousto a na případný válečný konflikt je připravená.

Finsko prohlásilo, že v případě potřeby je na válečný konflikt s Ruskem připravené. Dříve nestranná severská země, které má s Ruskem společnou hranici (dlouhou přes tisíc kilometrů), od ruské anexe Krymu v roce 2014 postupně zintenzivnila spolupráci s NATO. V květnu si navíc odsouhlasila, že do Severoatlantické aliance vstoupí.

Během několika posledních dekád si Finsko vybudovalo značný vojenský arzenál. "Systematicky jsme vyvinuli naši vojenskou obranu právě pro takový typ války, která se na Ukrajině vede s masivním využitím palebné síly, obrněných sil a také vzdušných sil. Ukrajina je pro Rusko těžké sousto, stejně jako Finsko," uvedl podle agentury Reuters finský velitel obranných sil Timo Kivinen.

Související obsah

Podle Kivinena je také důležité, že Finové mají motivaci k boji. Finský generální štáb se také na svých stránkách pochlubil, že by letos počet žen v záloze mohl být rekordní. "Z obranných sil a pohraniční stráže bude do zálohy převedeno celkem 8 572 branců, z toho 485 žen. Počet žen, které se vracejí domů, léta roste, a počet žen, které se vracejí domů letos v létě, je nejvyšší v historii. Pokud bude trend počtu žen vracejících se domů nadále stejný, je možné, že celkový počet poprvé prolomí hranici tisíce vzdělaných žen ročně v roce 2022," uvedl finský generální štáb.

Země, která má zhruba 5,5 milionu obyvatel, momentálně disponuje 280 tisíci vojáky z povolání a dalšími 870 tisíci záložníky. Může se také pochlubit jedním z nejsilnějších evropských dělostřelectev. Seveřané momentálně také na hranicích s Ruskem staví vysoké bariéry a plánují objednat čtyři válečné lodě, 64 stíhaček a 2 000 bezpilotních letounů.

Související obsah

Přesto se generál domnívá, že rozhodnutí Finska o vstupu do NATO bylo správné. Pokud by totiž například Rusko zaútočilo na Finsko v době, kdy už by bylo členem obranné aliance, znamenalo by to, že by mu v obraně pomohly ostatní členské státy NATO. Obrana by však podle Kivinena stála na zodpovědnosti Finska. "Hlavní odpovědnost za obranu Finska bude stále nést Finsko," uzavřel.

Případný válečný konflikt mezi Finskem a Ruskem by nebyl první. Během druhé světové války zaútočil tehdejší Sovětský svaz na severskou zemi, ta přišla o vetší část svého území. Sovětský svaz však oproti Finům ztratil až šestinásobek vojáků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz