Zahraničí

Princ William a Kate mají první společný portrét. Některým kritikům se ale nelíbí

Princ William a Kate mají první společný portrét. Některým kritikům se ale nelíbí
Obraz Williama a Kate Zdroj: Profimedia

Nečekaný dárek dostali při návštěvě v britském městě Cambridge princ William a jeho manželka vévodkyně Kate. Královský pár totiž obdržel svůj vůbec první oficiální portrét. Autorem díla je slavný britský portrétista Jamie Coreth.

Britský princ William a vévodkyně Kate ve čtvrtek navštívili Cambridge. Před návštěvou univerzitního města zamířili do dětského hospice ve východní Anglii ve městě Milton, který v roce 1989 založila princezna Diana. Kate je totiž více než deset let patronkou tohoto hospice. Svou přítomností dvojice poctila také charitativní spolek Jimmy’s, který se soustředí na pomoc lidem bez domova.

Zlatý hřeb návštěvy dvojici však čekal přímo v Cambridgi. Ve Fitzwilliamově muzeu na ni totiž čekal její první společný portrét. Kate s Williamem však nebyli sami, kdo jej viděl poprvé. Obraz královského páru v životní velikosti byl při této příležitosti odhalen také veřejnosti.

Související obsah

​Autorem díla je britský malíř Jamie Coreth, který se specializuje na fotorealistické malby, převážně portréty. Coreth je považován za jednoho z nejlepších portrétistů v Británii. Na obraze, který si objednala Nadace cambridgeské komunity, pracoval Coreth od loňského roku, uvádí portál Daily Mail.

Zajímavý je i oděv, který malíř zvolil pro portrétovaný pár. Kate má na obraze proslulé smaragdové šaty, které měla oblečené při oficiální návštěvě Dublinu v roce 2020. Větší pozornost ale vzbudila perlová brož posetá diamanty. Jde totiž o šperk z 18. století, který vždy náležel princeznám a vévodkyním. Současnou majitelkou brože je od roku 1953 královna Alžběta II.

Související obsah

​Coreth řekl, že namalovat tento obraz bylo pro něj ctí. "Chtěl jsem ukázat Jejich královské Výsosti způsobem, kde by vypadaly zároveň klidně a otevřeně. A stejně tak elegantně a důstojně. Obraz je dárkem od občanů hrabství Cambridgeshire a doufám, že se bude líbit," řekl Coreth.

Malíř měl v princi i vévodkyni tvrdé kritiky. Oba totiž studovali historii umění na University of Saint Andrews. I když princ William svá studia musel vzdát, neubránil se a Corethovu malbu znalecky ohodnotil. "Je celkem velká," řekl William s úsměvem. Corethovi však jeho dílo vzápětí pochválil a označil jej za úžasné.

Někteří kritici autorovi ale vyčítají, že Kate působí na obraze mrtvě, zatímco ve skutečnosti z ní vyzařuje radost ze života.

Obraz Williama a Kate Zdroj: Profimedia

Princ William nedávno oslavil své 40. narozeniny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz