Domácí

Lidé hledají oporu, tvrdí STEM/MARK. Kdo bude novým prezidentem? VELKÝ PŘEHLED

Lidé hledají oporu, tvrdí STEM/MARK. Kdo bude novým prezidentem? VELKÝ PŘEHLED
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Prezidentské volby v Česku se pomalu blíží a s nimi rostou i spekulace o tom, kdo se stane příští hlavou státu. Agentura STEM/MARK zjišťovala, kdo má největší šanci na vítězství. Pokud by se volby konaly nyní, do druhého kola by s nejvyšší pravděpodobností postoupil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.

O tom, kdo bude stát v čele republiky, budou Češi rozhodovat až v březnu. Už teď se však rýsují favorité, kteří mají největší šanci se dostat na Hrad. Průzkum agentury STEM/MARK se však soustředil kromě volebních preferencí také na rozhodnost voličů i na to, jaké charakteristiky od hlavy státu očekávají.

Hlavními dvěma favority voleb jsou podnikatel Andrej Babiš (ANO) a bývalý armádní generál Petr Pavel (nestr.). Pokud by se volby konaly nyní, podle průzkumu by Babiš postoupil do druhého kola s jistými 20 procenty hlasů. Pro dalších 41 procent lidí volba Babiše přichází v úvahu, ale ještě se pro něj nerozhodli.

Související obsah

​Pavel by se v prvním kole umístil na druhém místě se 16 procenty přesvědčených voličů. Pro dalších 50 procent voličů by Pavel byl přijatelnou volbou, avšak jistí si nejsou. Babiš má oproti Pavlovi tu výhodu, že ho zná více lidí. Zatímco Andreje Babiše zná 98 procent všech voličů, u Pavla to je "jen" 84 procent.

​Situace by se ovšem obrátila ve druhém kole. Tam by v duelu mezi Babišem a Pavlem suverénně zvítězil Pavel. Pro bývalého generála by hlasovalo 49 procent voličů, oproti Babišovým 32 procentům. Zbytek tvoří nerozhodnutí voliči a lidé, kteří vůbec nehodlají jít k volbám.

Voliči si svého kandidáta vybírali i na základě svých společenských profilů. Pro Babiše byly častěji ženy, starší populace, lidé s nižším vzděláním a voliči ANO a SPD. Častěji také tito voliči v minulé prezidentské volbě hlasovali pro Miloše Zemana.

​Naproti tomu Pavel má podporu zejména u mužů, mladších lidí, lidí s maturitou a vyšším vzděláním, zaměstnanců, podnikatelů i studentů a také podporovatelů Jiřího Drahoše v minulých volbách. Z politických stran podporovatelé Pavla volili hlavně STAN, ODS a Piráty.

Kromě hlavních favoritů se ale voleb účastní i další osobnosti, přičemž některé již podruhé. O třetí místo by se nyní ve volbách dělili senátor Pavel Fischer (nestr.), bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (nestr.), senátorka Miroslava Němcová (ODS) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ti všichni by získali 9 procent.

Související obsah

Za nimi se s osmi procenty umístil pedagog a senátor Marek Hilšer (MHS), který se o prezidentské křeslo ucházel už v roce 2018. S necelými devíti procenty tehdy skončil na pátém místě. Dále by se umístil Tomio Okamura (SPD) se šesti procenty a odborář Josef Středula (nestr.) se zpěvákem Michaelem Kocábem (nestr.). Oba by získali čtyři procenta hlasů.

Velkou roli v rozhodnosti voličů hraje také jejich oblíbená politická strana. Vůbec nejvíc rozhodnutí jsou voliči ANO, z nichž už 71 procent má svého kandidáta. Na druhém místě jsou voliči ODS, kde je rozhodnuto 63 procent lidí, hnutí STAN a Pirátů. Obě strany mají mezi svými voliči 61 procent rozhodnutých. Celkem se pro svého kandidáta rozhodlo 59 procent lidí.

​Vzhledem k obtížné politické situaci zjišťovala agentura i to, jaké vlastnosti by měl správný prezident mít. Většina lidí se shodla na tom, že dobrý prezident by měl mít politické zkušenosti, měl by být mladší a důrazný. Naproti tomu se voliči vládních stran a opozice rozcházeli v tom, jestli má být prezident provýchodní, nebo prozápadní.

Podle agentury vzrostla potřeba osobnosti s určitými charakteristikami v čele státu. "V minulé vlně se nám do výsledků nepromítly důsledky válečného konfliktu na Ukrajině. Teď je již ve výsledcích patrný nárůst potřeby charismatické osobnosti, která je národu oporou v době krize a umí převzít zodpovědnost," uvedl Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz