Zahraničí

Ukrajinci se vrací domů, na slovenských hranicích je obří fronta

Podle slovenských policistů příliv utečenců z Ukrajiny na Slovensko v posledních dnech téměř ustal. Tamní stanová městečka tak už omezují provoz. Komplikovaná je ale situace na hraničním přechodu Ubľa. Tam jsou kilometrové fronty těch, kteří využili dočasného zrušení placení cla za nákup ojetých aut v Evropské unii.

Na ukrajinsko-slovenské hranici v prvních týdnech po začátku ruské invaze panoval chaos. Tisíce vyděšených lidí opouštěly města, která Rusové obsazovali a na která útočili. V současnosti však přes hranici ve Vyšném Nemeckém jen občas projede osobní auto, naopak tam v kolonách stojí kamiony.

Ze zázemí, které fungovalo ve Vyšném Nemeckém, zůstalo jen několik menších stánků s občerstvením a stan s několika lůžky. I proto je zavřený tábor, který 30 kilometrů od hranic postavili Italové. Stany hlídají hasiči.

Související obsah

​Podstatně menší je i centrum pro uprchlíky v Michalovcích. Denně tam přijde zhruba kolem dvaceti Ukrajinců. "Denně zaznamenáváme z celkového počtu těch, kteří k nám přicházejí zhruba deset procent, kteří prosí o pomoc stát, tedy žádají o dočasné útočiště," uvedla mluvčí Ředitelství pohraniční a cizinecké policie Sobrance Agnesa Kopernická.

Na celém Slovensku je to kolem 250 Ukrajinců denně. Ti ale naopak ve velkém využívají dočasné zrušení cla za dovoz aut. Kolona před přechodem v Ubľe ve směru na Ukrajinu je dlouhá několik kilometrů. A stále se prodlužuje. Jsou mezi nimi i ti, kteří se vracejí domů.

"Je to způsobeno změnou legislativy na Ukrajině, kdy k 30. červnu skončí dovoz vozidel dovážených z EU bez celních poplatků," vysvětlila Kopernická.

Slovenská policie tam nasadila několik hlídek. Ty se snaží, aby kolony nestály přes vesnice. Policisté očekávají, že tam Ukrajinci ve více než 30stupňových vedrech můžou čekat na odbavení i pět dnů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz