Zahraničí

Česko předejde výpadkům elektřiny. Vzájemně si vypomůže s několika státy

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v pondělí podepsal v Lucembursku se svými pěti protějšky memorandum, které slibuje vzájemnou pomoc v případě výpadku dodávek elektřiny. A shodu našel i co se týče plynu. Jeho nedostatku by mělo zabránit povinné naplnění zásobníků.

V případě celostátního výpadku elektřiny bude Česká republika spolupracovat s Německem, Rakouskem, Polskem, Slovenskem a také Maďarskem.

"V oblasti případných výpadků elektřiny chceme mít připravenou dohodu o společné spolupráci a vzájemné pomoci včetně například dodávek generátorů a další technické podpory," uvedl ministr Jozef Síkela.

Cílem memoranda je hlavně energetická bezpečnost. Tu podle řady států zajistí i co nejrychlejší přiklonění k obnovitelným zdrojům energie.

Související obsah

"Jsem opravdu rád, že jsme učinili pokrok v tom, aby členské státy byly více flexibilní, aby mohly lépe využívat své lesy a bioenergii. Opravdu se těším, jak budeme pokračovat ve vyřazování fosilních paliv," prohlásil ministr energetiky a digitálního rozvoje ve Švédsku Khashayar Farmanbar.

Evropská komise už v minulosti představila svou vizi společných nákupů energií. V pondělí její zástupci připustili, že nelze najít náhradu za veškerý plyn z Ruska. A budeme si tak muset utáhnout opasky.

Související obsah

"Jedním z plánovaných kroků je koordinované snižování poptávky, protože naší prioritou musí být také úspory. Globálně prostě není k dispozici tolik plynu, aby šlo stoprocentně nahradit ten ruský," řekla eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Pomoci by podle ministrů mohlo i povinné plnění zásobníků na plyn, na kterém se při pondělní schůzi povedlo najít shodu. Ještě před letošní zimou v nich bude potřeba mít alespoň 80 procent kapacity, v příštím roce už 90 procent.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz