Tipy na výlet

Jak vypadá slavná vesnička ze Slunce, seno? Troška ukázal Hoštice po 40 letech

Známou jihočeskou vesničku Hoštice u Volyně u nás proslavil režisér Zdeněk Troška svou letní trilogií Slunce, seno. A jak sám říká, i po 40 letech od natočení prvního dílu jezdí do vesnice spousta turistů. Štáb televize Nova dokonce jako místní rezident sám provedl.

Na návsi v Hošticích u Volyně se natáčely všechny tři díly Slunce, seno. Ani za téměř čtyři dekády se tady toho moc nezměnilo. Slavnou filmovou náves byste poznali okamžitě.

"Jeden pán mi říká, vy jste na tomhle natočil tři filmy, to ani v Hollywoodu neumí. A já mu říkám, Hollywood je Hollywood, my jsme jenom holý úd. Takže my musíme pracovat s tím, co máme," přiblížil jeden ze svých zážitků Troška.

Štábu TV Nova přesně ukázal, kde se odehrávala pověstná rvačka, tedy pravá jihočeská svatba i po které cestě "jela babka v posteli". Chybět nemohly ani dva nejslavnější domy – Škopků a Konopníků. Dneska už pochopitelně vypadají jinak. "Ty zelený vrata Škopkovi museli dokonce vyhodit a zvýšit zeď, protože tam pořád visely davy turistů a koukaly jim do dvora, ložnice," vyjmenoval Troška.

Související obsah

​Jak sám upřesnil, největší zástupy fanoušků vždy dorazí těsně po každoročním odvysílání trilogie v televizi. "Když lidé ten film berou za svůj, znají ho lépe než já, znají ho z paměti," řekl.

Kousek od návsi je skanzen Hoštice, kde si přijdou na své opravdoví fanoušci. "Je tady takové to kreativní zázemí, pípa, bar, stoly, pódium, kde mohou kapely hrát, ložnice paní Kelišové, Vencova motorka a rekvizita postele babky," vysvětlil režisér.

Všechna místa, která znáte z filmu, si můžete projít na návsi zdarma, jediná zpoplatněná část je areál JZD. "Vstupné vybíráme 30 Kč na osobu. Turisté sem můžou od rána do večera, i když tu nikdo není, spoléháme se na poctivost, je tu kasička," přiznal předseda JZD Miloslav Daňha.

Pokud přijedete autem, zaparkovat můžete v obci. Ubytovat se můžete v místním penzionu, svlažit se pak v nově otevřené restauraci U Miluny.

Rebecca Diatilová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz