Zahraničí

Trump se sápal po volantu a chtěl odvézt ke Kapitolu, řekla pracovnice Bílého domu

Trump se sápal po volantu a chtěl odvézt ke Kapitolu, řekla pracovnice Bílého domu
Donald Trump | Zdroj: TV Nova

Bývalý americký prezident Donald Trump měl podle výpovědí bývalé asistentky v Bílém domě Cassidy Hutchinsonové minulý rok 6. ledna zaútočit na svou ochranku. Sápal se prý po volantu a chtěl ke Kapitolu, na který zrovna útočili jeho podporovatelé. Trump tvrdí, že je to nesmysl.

"Jsem k***a prezident, hned mě dovezte ke Kapitolu," řekl Trump podle Hutchinsonové, která působila jako asistentka ředitele kanceláře Bílého domu Marka Meadowse. Vypověděla to před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů, který se zabývá událostmi, které se odehrály 6. ledna minulého roku.

Hutchinsonová tvrdí, že jí o tom řekl zástupce ředitele kanceláře prezidenta Anthony Ornato. Když bývalý prezident zjistil, že se ke Kapitolu nedostane, měl zaútočit na agenta tajné služby, který působil jako Trumpova ochranka, Roberta Engela. Sápal se při tom prý po volantu. "Když mi o tom pan Ornato vyprávěl, ukazoval na svou klíční kost," sdělila k tomu, na jakou část těla Trump prý zaútočil.

Při výpovědi Hutchinsonová mluvila také o reakci Trumpa na dav. Ten například křičel: "Pověste Mikea Pence!" Meadows údajně řekl právníkovi Bílého domu Patovi Cipollonemu, že Trumpovi takové výhrůžky vůči jeho viceprezidentovi nevadí. "Myslí si, že si to zaslouží," měl bývalý prezident prohlásit. Pence totiž byl proti plánu odmítnout volební výsledky z některých států.

Související obsah

Hutchinsonová mluvila také o Trumpově záchvatu vzteku ve chvíli, kdy ministr spravedlnosti William Barr řekl, že Joe Biden nevyhrál prezidentské volby podvodně. Měl na zeď hodit talíř s jídlem a bývalá asistentka prý pomáhala s uklízením kečupu. 

Výpověď asistentky má dokázat, že Trump věděl o riziku násilí při protestech. "To může dopadnout velmi špatně," prohlásil prý Meadows, když poprvé slyšel o plánu jít ke Kapitolu.

Trumpa údajně dokonce Ornato dopoledne informoval o tom, že v davu mají lidé zbraně. V tu chvíli demonstranti byli teprve před Bílým domem. "Nejsou tady, aby mi ublížili," měl říct bývalý prezident o ozbrojených lidech.

Související obsah

Sám Meadows ve své nedávno vydané knize napsal, že plán Trumpa jít ke Kapitolu byl pouze hypotetický, upozornil deník The New York Times. Pod přísahou však odmítl vypovídat.

"Sotva vím, kdo tato osoba, Cassidy Hutchinsonová, je, slyšel jsem o ní jen negativní věci," napsal v reakci na výpověď Trump na sociální síti Truth. "Její falešný příběh, že jsem se snažil chytit volant limuzíny Bílého domu, abych nás namířil ke Kapitolu, je 'odporný' a podvodný, stejně tak jako sama nevolená komise. Nebylo by ani možné udělat takovou směšnou věc. Její příběh o házení jídla je taky lež a proč by to musela uklízet ona? Sotva jsem věděl, kdo to je," uvedl. 

To, že by Pence měl být pověšen, prý také neřekl. "Další vymyšlené prohlášení společenské šplhounky třetí třídy," namítl na sociální síti.

Vyšetřování útoku na Kapitol pokračuje:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz