Česká Evropa

Česko přebírá otěže v Radě EU. Zahájení proběhne v Litomyšli

V předvečer začátku českého předsednictví v Radě Evropské unie předala Francie Česku symbolickou štafetu. Během summitu NATO v Madridu ji z rukou šéfky francouzské diplomacie převzal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Předání se zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS) a francouzský prezident Emmanuel Macron, který Česku popřál hlavně hodně odvahy a kuráže.

V Litomyšli už od čtvrtka probíhá slavný festival klasické hudby Smetanova Litomyšl. Česká filharmonie představitelům naší vlády a také předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové v pátek zahraje Koncert pro Evropu.

Hlavní program k předsednictví začne v pátek po poledni, kdy dorazí členové vlády, z letiště v Pardubicích přijede právě zmiňovaná Ursula von der Leyenová a také další evropští komisaři. Na litomyšlském zámku budou jednat až do odpoledne.

Související obsah

​Celá páteční operace bude logisticky velmi náročná, přijedou totiž nejen desítky politiků, ale i stovky novinářů. Část Litomyšle bude proto uzavřena, horší to tedy bude s parkováním. Celý program končí kolem 21. hodiny.

Předsednictví Rady EU máme podruhé v historii, tradičně potrvá půl roku, převzali jsme ho od Francie a po nás přijde na řadu Švédsko. Pro naši zemi je to významný počin, při kterém můžeme určovat prioritní témata, kterých se má EU držet. Pochopitelně se většina z nich ale bude týkat ruské války na Ukrajině, energetické krize, ekonomiky nebo demokracie.

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo priority pro předsednictví:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz