Česká Evropa

Přípravy na české předsednictví vrcholí. Europoslanci se shodují, že to bude výzva

V Bruselu vrcholí přípravy na české předsednictví, zatím ale hlavně za zavřenými dveřmi. V pátek se budova Evropské rady a Rady EU převlékne do českých barev, které ji ozdobí i v interiéru. Podívejte se, co od příštího půlroku očekávají čeští europoslanci.

Česká republika musí ukázat, že umí být diplomatická a má přirozenou autoritu. S tím vyhlíží směrem k následujícímu půlroku místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO). "Já se především hrozně těším, protože jsem hrdá Češka. Nebude to snadné, protože česká vláda má spoustu urgentních problémů doma," vyjádřila se.

Podle europoslanců je předsednictví hlavně šance ukázat, že je Česká republika zdatným vyjednavačem. Ti z vládního tábora nepochybují, že to kabinet zvládne. "Tohle je věc, kterou zvládli daleko menší státy, jako je Malta, Kypr, Estonsko. Já si myslím, že Česká republika musí ukázat, že opravdu je platným členem Evropské unie," řekl Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Související obsah

​"Tohle je jedinečná příležitost ukázat, že Češi jsou vyjednavači, že dokáží vyjednat kompromis mezi dvaceti sedmi zeměmi a Evropským parlamentem a skutečně posunout tu evropskou legislativu dopředu," doplnil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Že je potřeba neselhat, si myslí i zástupci české opozice. Důležité podle nich je, aby vláda nezapomněla během předsednictví na české občany. "Já očekávám od Česka na jedné straně pomoc Ukrajině, ale na druhé straně Česko musí mít krizový plán na tento podzim, jak pomoci občanům," nechala se slyšet místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO).

Napříč politickým spektrem i institucemi se ale unijní zástupci shodnou na jednom. Řídit Radu Evropské unie začínáme v nejtěžší možné situaci a bude to výzva.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz