Ekonomika

Skončí letos růst cen? Ekonomové nemají dobré zprávy

Skončí letos růst cen? Ekonomové nemají dobré zprávy
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Rekordní inflace, růst cen pohonných hmot, plynu, potravin. Češi v první polovině roku 2022 zažili těžké období, a proto doufají, že druhá půlka roku bude příznivější. Předpovědi ekonomů ale pozitivní nejsou – bude prý ještě hůř.

Rok 2022 se zatím nese v duchu velkého zdražování. Inflace a válka na Ukrajině zdražují téměř všechno, rekordní jsou hlavně ceny potravin, pohonných hmot a plynu. Přestože se vláda i Česká národní banka (ČNB) snaží proti růstu cen bojovat, tak se přijatá opatření zatím výrazně neprojevují. A nezlepší se to ani v blízké době. Ekonomové naopak varují před dalším zhoršováním situace.

"Zatím není důvod očekávat, že by se situace měla zklidnit. Inflace bude ještě sílit a bude to ještě trochu dramatičtější, než bylo v první polovině roku. Nejspíš nás čeká i krátká recese ekonomiky," uvedl ekonom David Marek. Inflace podle něj nejspíše dosáhne vrcholu o prázdninách. "Se začátkem školního roku by mohla začít trochu zpomalovat. Ale vrchol nás teprve čeká," varuje Marek.

Související obsah

​S tím souhlasí i jeho kolega Petr Studnička. "Předpokládá se, že celý letošní rok bude stejně náročný, jako bylo první pololetí. Možná ve 4. čtvrtletí dojde ke zlepšení a zklidnění situace. Nicméně výhled na zlepšení je spíše předpokládán v roce 2023," domnívá se ekonom. Důležité podle něj bude sledovat situaci na trhu s nemovitostmi. "Pravděpodobně začnou jejich ceny klesat kvůli přehřátí ekonomiky," uvedl Studnička. Snížení cen energií nebo potravin ale prý čekat nelze.

Slova svých kolegů potvrzuje i hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. "Obávám se, že nejistota bude přetrvávat a problémy z první půlky roku se budou přenášet i do té druhé. V řadě ohledů mohou i kulminovat," řekl Seidler pro TN.cz. 

Související obsah

Nejbližší zlepšení situace očekávají ekonomové až na podzim, kdy by mohla začít fungovat opatření ČNB. "Dopady opatření typu zvyšování úrokové míry ze strany ČNB se v ekonomice projevují s půlročním až ročním zpožděním. To znamená, že když se k tomu přistoupilo v říjnu loňského roku, tak teprve letos v říjnu by mohlo docházet snad ke zlepšování situace," domnívá se Studnička. David Marek ale zároveň upozorňuje, že v čele ČNB nyní stojí jiní lidé. Guvernérem se totiž v pátek stal Aleš Michl, který vystřídal Jiřího Rusnoka. "Bude důležité, jak se bude chovat obměněná rada ČNB, která od 1. července začíná působit v novém složení," připomíná Marek. 

Ekonomové se shodují, že výrazné zlepšení letos nepřijde. "Světlo na konci tunelu bude spíše až v příštím roce, a to pouze za podmínky, že konflikt na Ukrajině nepřinese další nečekané věci typu úplného uzavření plynu na zimu," předpokládá Seidler. 

Jak by měl stát pomoci s růstem ceny pohonných hmot. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz