Rekordní inflace, růst cen pohonných hmot, plynu, potravin. Češi v první polovině roku 2022 zažili těžké období, a proto doufají, že druhá půlka roku bude příznivější. Předpovědi ekonomů ale pozitivní nejsou – bude prý ještě hůř.
Rok 2022 se zatím nese v duchu velkého zdražování. Inflace a válka na Ukrajině zdražují téměř všechno, rekordní jsou hlavně ceny potravin, pohonných hmot a plynu. Přestože se vláda i Česká národní banka (ČNB) snaží proti růstu cen bojovat, tak se přijatá opatření zatím výrazně neprojevují. A nezlepší se to ani v blízké době. Ekonomové naopak varují před dalším zhoršováním situace.
"Zatím není důvod očekávat, že by se situace měla zklidnit. Inflace bude ještě sílit a bude to ještě trochu dramatičtější, než bylo v první polovině roku. Nejspíš nás čeká i krátká recese ekonomiky," uvedl ekonom David Marek. Inflace podle něj nejspíše dosáhne vrcholu o prázdninách. "Se začátkem školního roku by mohla začít trochu zpomalovat. Ale vrchol nás teprve čeká," varuje Marek.
S tím souhlasí i jeho kolega Petr Studnička. "Předpokládá se, že celý letošní rok bude stejně náročný, jako bylo první pololetí. Možná ve 4. čtvrtletí dojde ke zlepšení a zklidnění situace. Nicméně výhled na zlepšení je spíše předpokládán v roce 2023," domnívá se ekonom. Důležité podle něj bude sledovat situaci na trhu s nemovitostmi. "Pravděpodobně začnou jejich ceny klesat kvůli přehřátí ekonomiky," uvedl Studnička. Snížení cen energií nebo potravin ale prý čekat nelze.
Slova svých kolegů potvrzuje i hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. "Obávám se, že nejistota bude přetrvávat a problémy z první půlky roku se budou přenášet i do té druhé. V řadě ohledů mohou i kulminovat," řekl Seidler pro TN.cz.
Nejbližší zlepšení situace očekávají ekonomové až na podzim, kdy by mohla začít fungovat opatření ČNB. "Dopady opatření typu zvyšování úrokové míry ze strany ČNB se v ekonomice projevují s půlročním až ročním zpožděním. To znamená, že když se k tomu přistoupilo v říjnu loňského roku, tak teprve letos v říjnu by mohlo docházet snad ke zlepšování situace," domnívá se Studnička. David Marek ale zároveň upozorňuje, že v čele ČNB nyní stojí jiní lidé. Guvernérem se totiž v pátek stal Aleš Michl, který vystřídal Jiřího Rusnoka. "Bude důležité, jak se bude chovat obměněná rada ČNB, která od 1. července začíná působit v novém složení," připomíná Marek.
Ekonomové se shodují, že výrazné zlepšení letos nepřijde. "Světlo na konci tunelu bude spíše až v příštím roce, a to pouze za podmínky, že konflikt na Ukrajině nepřinese další nečekané věci typu úplného uzavření plynu na zimu," předpokládá Seidler.
Jak by měl stát pomoci s růstem ceny pohonných hmot. Podívejte se na reportáž:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz