Česká Evropa

Hledání kompromisu. Co přesně znamená, že Česko předsedá Radě EU

O našem předsednictví v Radě Evropské unie se hodně mluví, ale málokdo opravdu ví, co přesně to znamená a jak to funguje. Ten nejdůležitější úkol Česka je ale jasný – najít kompromis, na kterém se všichni dohodnou.

Šéfovat Unii je nepřesné klišé, mnohem víc se hodí říct sloužit Unii. "Předsednictví má jeden jediný úkol. Najít kompromis, na kterém se všichni dohodnou. Čili není to o prosazování českých zájmů, jak tady slyšíme. Je to o schopnosti rozumět tomu, co chtějí ostatní a umět najít to, na čem se všichni dokážou shodnout a potom tu agendu posunout dál," vysvětluje Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti.

"České předsednictví bude muset upozadit české zájmy, ale to neznamená, že by je mělo obětovat. Předsednictví je hlavně o hledání koalic, které jsou dostatečné, aby nějaká norma prošla. Takže Česko nemůže na sílu tlačit národní priority, ale rozhodně nemusí ignorovat to, co je důležité pro českou ekonomiku a společnost, nebo co souzní s ideovým profilem české vlády," vysvětlil Ivo Šlosarčík z Katedry evropských studií na Univerzitě Karlově.

Související obsah

​"Hlavní úkol je moderovat debatu, dotahovat návrhy, které jsou na stole k úspěšnému zdárnému konci," doplnil Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů. Ostatně legislativní proces trvá mnohem déle než jedno půlroční předsednictví, a tak jestli něco čeští diplomaté dotáhnou do konce, pak hlavně ty návrhy, které už se řeší třeba rok.

"Když se podíváte na to, jak se průměrně vyjednává návrh, tak je to podle průzkumů průměrně 18 měsíců. Ale to předsednictví je šest měsíců. Takže to neznamená, že dotáhnete něco, co jste sami otevřeli. To je prostě něco, co už je na stole," vysvětlil Kovář.

To ale ještě neznamená, že by Česko nemělo otevírat nová témata, která pak dotáhnou další předsednictví. "Je to tak 50 na 50. Každá předsednická země něco zdědí, s něčím se musí vypořádat, ale samozřejmě každá země chce nechat svůj otisk v agendě, která se v Evropské unii řeší," tvrdí Šlosarčík.

České priority se kvůli situaci na Ukrajině musely změnit. Válka bude hlavním tématem a s ní souvisí i energetika, obrana a kyberbezpečnost.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz