Česká Evropa

Ministerstva se na předsednictví v EU připravovala měsíce. Mají řadu cílů

Česká ministerstva mají připravené detaily pro předsednictví v Radě Evropské unie. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je prioritou například energetická a kybernetická bezpečnost, posílení evropské ekonomiky nebo zvládnutí uprchlické krize.

Plán, jak důležitou úlohu zvládnout, a seznam svých nejdůležitějších priorit ministerstva připravovala několik měsíců. "Jsou pro nás velmi důležité i agendy, které se týkají dopadů na domácnosti, na sociálně zranitelné skupiny obyvatel, ale i na firmy, které budou čelit vysokým cenám nejenom energií, ale obecně roztočené inflaci, která se promítá do cen potravin," vyjádřil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Odpovědnost za vnější vztahy ponese ministerstvo zahraničních věcí. "Budeme mobilizovat a hledat, jak nejlépe využít rozvojové a humanitární nástroje, ať už pro řešení uprchlické krize anebo na přípravu poválečné obnovy," prohlásil šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). "Budeme se také zabývat obnovou evropské ekonomiky, která utrpěla nejenom covidem, ale samozřejmě válkou," doplnil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Související obsah

​Vedle povinností má předsedající země i příjemné možnosti. Třeba dvě budovy Rady Evropské unie si může vyzdobit podle svého. "Každá předsedající země má možnost prezentovat svoje umělce a my jsme rádi, že tomu je tak i v našem případě," řekl mluvčí ministerstva pro evropské záležitosti Marek Zeman.

Přes dvacet metrů dlouhá tapiserie bude v Bruselu zdobit sál, kde se konají tiskové konference. Vyrobit ji trvalo zhruba půl roku. Zvolili jsme textilní odpad, protože to jsou látky, které by jinak skončily někde na skládce," prozradila umělkyně a spoluautorka tapiserie Johana Pošová. "My jsme spolupracovali i na designu nábytku, který bude v několika místnostech," doplnila ji Barbora Fastrová, která se rovněž na tapiserii podílela.

Hlavní prostor atria budovy Rady Evropské unie ozdobí velkoformátový koberec, který je také vyrobený ekologicky.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz