Zahraničí

Profesor odhalil Putinův plán. V ohrožení jsou miliony lidí, tvrdí

Profesor odhalil Putinův plán. V ohrožení jsou miliony lidí, tvrdí
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rusko chce vyhladovět miliony lidí v Africe a v Asii, aby mělo páku, jak na Západ tlačit, aby uznal jeho územní zisky na Ukrajině, tvrdí přední odborník na dějiny střední a východní Evropy Timothy Snyder. Evropští diplomaté už zaznamenali, že v Africe příběh o tom, že za nedostatek jídla nemůže válka, ale sankce proti Rusku, získává na popularitě.

Snyder se o tom, že Putin má podle něj "hladový plán" a chce nechat vyhladovět miliony lidí ve třetím světě, rozepsal na svém twitteru. Ukrajina je jedním z předních vývozců potravin, ty ale nemůže vyvážet kvůli námořní blokádě.

"Putinův plán podle mě funguje na třech úrovních. Zaprvé odříznutí od možnosti vyvážet je součást širšího plánu na likvidaci ukrajinského státu. Putinův plán má také vyvolat příliv uprchlíků ze severní Afriky a ze Středního východu, z oblastí, kam Ukrajina obvykle dodává potraviny, to by vyvolalo nestabilitu v EU," píše historik, který je profesorem na Yaleově univerzitě a dlouhodobě se věnuje dějinám střední a východní Evropy a totalitním režimům.

"A zatřetí, a to je nejděsivější, světový hladomor je potřebný pro kampaň ruské propagandy proti Ukrajině. Až se budou lidé bouřit kvůli jídlu, začnou hladovět, tak ruská propaganda obviní Ukrajinu, bude volat po tom, aby byly ruské teritoriální zisky na Ukrajině uznány a sankce zrušeny," myslí si Snyder.

"Rusko je připraveno vyhladovět Asiaty a Afričany, aby vyhrálo svou válku v Evropě. To je nová úroveň kolonialismu," doplnil.

A podle Snydera je to jen další případ, kdy jídlo bylo ve válce využíváno jako zbraň. A svoji roli v tom v minulosti hrála už i Ukrajina. Tu ve svých plánech měli Hitler i Stalin. Sovětský diktátor chtěl využít potenciálu ukrajinského zemědělství a úrodné černozemě, aby mohl industrializovat zbytek SSSR. Ukrajinské obilí prodával do ciziny výměnou za vyspělé technologie, to ale nakonec skončilo hladomorem a smrtí milionů lidí. Hitler chtěl Ukrajinu ovládnout, aby vyhladověl miliony Sovětů, kteří byli na ukrajinském zemědělství závislí.

Související obsah

Rusové v Africe: Za váš hlad můžou sankce

Ruští diplomaté už v Africe zahájili mediální ofenzívu, kdy tvrdí, že to jsou sankce, co způsobuje nedostatek jídla a hnojiv na kontinentu, nikoliv ruský útok na Ukrajinu, píše agentura Bloomberg. Zástupce EU a Velké Británie znepokojuje, že ruským tvrzením v Africe věří stále více lidí. Upozorňují na to, že na ruské zemědělství Evropská unie ani USA žádné sankce nezavedly.

Podle šéfa Světového potravinového programu OSN Davida Beasleyho ruská blokáda ukrajinských přístavů je "vyhlášením války světové potravinové bezpečnosti". Hrozbě hladomoru podle něj čelí 49 milionů lidí ve 43 zemích.

Jak dostat "uvězněné" obilí z Ukrajiny, když námořní cestu Rusko blokuje, se vedou debaty už od jara. Klíčovou roli v ruských plánech hrál i Hadí ostrov v Černém moři. Odtud se ale po dlouhodobém bombardování ukrajinským dělostřelectvem ruská posádka nakonec stáhla. Rusové jsou také obviňováni z toho, že obilí kradou a pak ho sami prodávají.

Putinovi otéká tvář a roste břicho. Odborníci vysvětlili, co to znamená:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz