Zahraničí

Smrtelné nebezpečí v moři. Chování žraloků se mění a jsou agresivnější

Pláže v egyptské Hurghadě jsou uzavřené kvůli dvěma pátečním smrtelným útokům žraloků na plavce. Potápěči, kteří tam jezdí mnoho let, si všimli náhlých změn chování žraloků. Letos jsou prý velmi nervózní. Přisuzují to dvouleté pauze, kdy si žraloci odvykli přítomnosti lidí. Jeden z útoků žraloka dlouhoploutvého dokonce natočili.

Pan Kočárek jezdí za žraloky k Rudému moři 25 let. Zkušeného potápěče zaskočila změna jejich chování. Jindy klidný dravec prý na něj teď zaútočil třikrát během pár minut.

"Jsou agresivnější, adrenalin jako blázen, dostal úder kamerou, dostal úder pěstí. Za 20 vteřin tam byl zpátky a zase zaútočil na potápěče. Báli jsme se vylézt z vody, aby nám ten žralok neukousal nohy," popsal potápěčský instruktor Jaroslav Kočárek. 

Žralok dlouhoploutvý v žebříčku útoků zaujímá třetí místo, hned po bílém a tygřím. Žraloci mají až 40krát silnější stisk čelistí než například hyeny. V nich mají v několika řadách až 250 zubů. 

Související obsah

Vysvětlení, proč žraloci změnili chování a zabili dva lidi v jeden den, vidí expert v covidové pauze, nezodpovědném chování posádek lodí i v oteplování moří. "Velký nápor turistů, obrovská aktivita po relativně dlouhém mlčení a turistické lodě, které vyhazují všechno, co turisti nesní. Tohle je přitahuje. Oteplování moří, což znamená migraci ryb do hlubších vod a úbytek potravy pro žraloky," vysvětlil podmořský filmař a expert na žraloky Steve Lichtag.

Problém je i lehkovážnost plavců. Rakušanka, které žralok ukousl nohu a ruku, se koupala večer, kdy jsou tito predátoři nejaktivnější. Muž, který už několikrát odvracel útok žraloka bílého, má jednu zásadu. "Já sám své děti po páté hodině do vody nepouštím," prozradil Lichtag.

Související obsah

Tvor, který díky své dokonalosti 400 milionů let nepotřeboval žádnou evoluci, teď podle Lichtaga za svoji přirozenost krutě zaplatí. "Budou chtít ukázat, že to vyčistili a všechno vychytali," avizoval. "Budou žraloky nahánět a budou zastřelení, aby neohrozili turismus," myslí si Kočárek.

Pokud jste plavec, šanci ubránit se žralokovi nemáte žádnou, jako potápěč můžete reagovat jen omezeně. "Buď ho praštěte do toho frňáku a zmizte, když nedá pokoj, tak oko a žábry," poradil Lichtag.

Českého turistu zabil žralok v létě 2018 poblíž egyptského letoviska Marsa Alam. Každý rok je po celém světě hlášeno kolem 60 nevyprovokovaných útoků žraloků, z nichž smrtelných je zhruba šest. Pravděpodobnost, že na vás tento predátor zaútočí, je tedy zhruba taková, jako že se na palubě ruské rakety podíváte do vesmíru.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz