Koronavirus

Covid ve světě: Očkování zachránilo zhruba 20 milionů lidí, tvrdí studie

Covid ve světě: Očkování zachránilo zhruba 20 milionů lidí, tvrdí studie
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Díky vakcínám proti nemoci covid-19 se v loňském roce podařilo zachránit 19,1 milionu až 20,4 milionu životů na celém světě. Vědci z Královské univerzity v Londýně ve své studii použili pro výpočet matematický model, pomocí kterého odhadli celkový počet úmrtí v situaci, kdy by nebyly vakcíny.

První vakcínu proti covidu-19 mimo prostředí klinického hodnocení lékaři aplikovali 8. prosince 2020. V dubnu následujícího roku vznikl projekt COVAX, mezinárodní iniciativa usilující o větší dostupnost vakcín. Z důvodu nedostatku vakcín se však záměrů této iniciativy nepodařilo do konce roku 2021 dosáhnout.

Cílem aktuální studie bylo zjistit celosvětový dopad prvního roku očkovacích programů. Matematický model přenosu a očkování vycházel z hlášené úmrtnosti na covid-19 a nadměrné úmrtnosti ze všech příčin ve 185 zemích světa.

Související obsah

​"Dopad jsme stanovili na základě odhadu dalších ztrát na životech, pokud by nebyly distribuovány žádné vakcíny. Také jsme odhadli další úmrtí, která by byla odvrácena, pokud by do konce roku 2021 byly dosaženy cíle 20procentního pokrytí očkováním stanovené projektem COVAX a 40procentního pokrytí stanovené Světovou zdravotnickou organizací," uvedli vědci z Královské univerzity v Londýně ve studii zveřejněné v odborném časopisu The Lancet.

Očkování proti onemocnění covid-19 podstatně změnilo průběh pandemie a zachránilo desítky milionů životů po celém světě. Nedostatečný přístup k vakcínám v rozvojových zemích však omezil dopad očkování.

pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz