Koronavirus

Epidemie koronaviru v Česku sílí. Ministerstvo nastínilo, co bude dál

V Česku kvůli nakažlivějším variantám koronaviru stoupají počty nakažených i hospitalizovaných. Podobná situace však panuje i v dalších evropských státech a situace u nás není natolik dramatická, aby bylo potřeba zavádět nová opatření. Na pátečním brífinku to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic s doporučením, aby lidé alespoň nosili respirátory na nejrizikovějších místech a nechali se přeočkovat, pokud mají zdravotní problémy. Už brzy se začnou rozdávat čtvrté dávky vakcín proti covidu.

Denní počty nakažených koronavirem v Česku už počtvrté v řadě překonaly hranici tisícovky. Laboratoře za posledních sedm dní odhalily 5 680 nových případů, tedy o téměř 2 900 více než v předchozím týdnu. Odborníci navíc upozorňují, že lidí s covidem-19 bude reálně mnohem víc, protože se nyní málo testuje.

Nárůst počtu nových případů způsobují podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Problémem těchto variant je, že se mohou nakazit i lidé, kteří už nemoc dříve prodělali. "Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí," upozornil SZÚ.

Související obsah

Zásadní je podle expertů sledovat zejména počet hospitalizovaných, který za poslední týden vzrostl zhruba o třetinu.​ Ve čtvrtek leželo v nemocnicích 192 pacientů s covidem, z toho sedm v těžkém stavu. Minulý týden to bylo 136 hospitalizovaných a pět ve vážném stavu, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Právě resort zdravotnictví kvůli většímu nárůstu počtu případů s covidem na pátek svolal tiskovou konferenci. Vystoupila na ní hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová spolu s náměstkem ministra Josefem Pavlovicem. Ten hned na úvod upozornil, že počty nakažených rostou ve všech regionech České republiky. V Praze má být nárůst dokonce dvojnásobný oproti zbytku republiky.

Přesto je na tom Česko podle náměstka stále relativně dobře a průběh onemocnění bývá spíše mírný. Věří, že ani případná letní vlna koronaviru výrazně neovlivní zdravotní péči. Systém řídícího týmu ministerstva zdravotnictví je prý na případná zvyšující se čísla připraven. 

Čechům náměstek pouze doporučil nosit roušky alespoň ve zdravotnických zařízeních a v prostředcích hromadné dopravy. Firmy by podle něj mohly opět také zvážit možnosti home office.

Související obsah

​Pavlovic opakovaně zdůraznil zejména důležitost očkování, a to obzvlášť u lidí, kteří mají nějaké zdravotní problémy a nenechali si ještě aplikovat doporučené tři dávky vakcíny proti covidu. Dodal, že ke konci léta bude spuštěno přeočkování čtvrtou dávkou, přednostně určené pro nejstarší věkové skupiny a osoby s vážnými onemocněními.

Žádná jiná opatření se zatím nechystají. "Všechna naše doporučení jsou na bázi osobní odpovědnosti a apelu. Nejsme v situaci před dvěma lety, teď o viru víme více, jsme připraveni a naše systémy běží. Chceme se řídit fakty a statistikami z nemocnic," sdělil náměstek, podle něhož Česko v rychlosti šíření koronaviru nijak nevybočuje oproti jiným evropským zemím. Přesto by si podle něj lidé měli před cestami do zahraničí vždy zjistit aktuální situaci a podmínky v dané zemi.

Svrčinová se pak kvůli začátku prázdnin dotkla i tématu přírodních koupališť, jejichž kvalita vody je průběžně monitorována. "V ČR máme nejvíce potíže s výskytem sinic. Ty obsahují látky, které mohou u citlivějších osob způsobovat problémy. Doporučuji proto zjistit si aktuální informace o kvalitě vody, ve které se koupete," upozornila hygienička. Všechny informace o kvalitě vody jsou přehledně zveřejňovány na stránkách www.koupacivody.cz.

Svrčinová zmínila také letní dětské tábory. "Nahlášeno je letos 1 496 zotavovacích akcí pro děti," upozornila hygienička s tím, že nejvíce se jich plánuje v Jihočeském kraji a v Praze.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz