Zahraničí

Lavrov prozradil detaily o jednání s Macronem. Tohle si řekli o Ukrajině

Lavrov prozradil detaily o jednání s Macronem. Tohle si řekli o Ukrajině
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s prezidentem Vladimirem Putinem Zdroj: Profimedia

Moskva vždy vyjednává tak, aby se za to nemusela stydět. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na únik únorového telefonátu prezidenta Vladimira Putina s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Ten chtěl tehdy se šéfem Kremlu řešit ruské úmysly s Ukrajinou. Putinovi se do debaty příliš nechtělo, Macronovi řekl, že zrovna plánoval zahrát si hokej.

Za svoje postoje vždy neseme zodpovědnost a jednáme tak, abychom se pak nemuseli stydět, uvedl ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Reagoval tak na únik části telefonického rozhovoru mezi Vladimirem Putinem a Emmanuelem Macronem z konce února, tedy těsně předtím, než Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Minulý týden ho zveřejnila francouzská televize France 2.

Lavrovovo vyjádření přinesla agentura TASS. "V zásadě vyjednáváme tak, že se za to nikdy nestydíme. Vždy říkáme, co si myslíme, a jsme připraveni na vše patřičně reagovat, případně náš postoj vysvětlit," řekl. "Myslím si, že takový jednostranný únik záznamu je v rozporu s diplomatickou etikou," doplnil Lavrov.

Související obsah

Macron se Putina pár dní před invazí ptal, jaké má s Ukrajinou úmysly, uvedl list L'Express. "Co vám mám na to říct? Vidíte sami, co se děje," odpověděl mu ruský prezident. "Náš drahý kolega pan Zelenskyj ve skutečnosti nedělá nic, aby naplňoval mírové dohody. Lže vám," pokračoval.

Když s ním chtěla nedávno znovuzvolená hlava Francie probrat finální znění výsledků jednání pro veřejnost, Putinovi se do toho příliš nechtělo. "Upřímně, zrovna jsem chtěl jít hrát hokej," odbyl ho. Rozkazy ke vstupu na Ukrajinu už v té době pravděpodobně ruská armáda měla na stole, a tak se Putin nehodlal a ani nemohl nechat Macronem přesvědčit k mírovému řešení rusko-ukrajinské krize.

Související obsah

Nahrávku nejvyšších politických jednání v minulosti zveřejnilo i Rusko, šlo o záznam schůzky Lavrova s protějšky z Francie a Německa. "Tehdy jsme ještě pracovali v rámci normandského formátu a dlouho jsme se snažili přesvědčit Berlín a Paříž, aby přiměly Kyjev přestat sabotovat plnění minských dohod schválených Radou bezpečnosti OSN," připomněl šéf ruské diplomacie.

"Ale než jsme obsah rozhovorů s kolegy z Francie a Německa zveřejnili, třikrát jsme je varovali. Řekli jsme, že pokud nedostaneme jasné vysvětlení, proč nevymáhají plnění dohod ujednaných s jejich přímou účastí, pak budeme nucení nahrávky zveřejnit. A oni třikrát odpověděli mlčením," uzavřel.

Rusko tvrdí, že obsadilo poslední velké město v Luhanské oblasti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz