Tipy na výlet

Tipy na výlet: 5 adrenalinových zážitků, které nabízí Česká republika

Tipy na výlet: 5 adrenalinových zážitků, které nabízí Česká republika
České ferraty - ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Pro většinu lidí dovolená znamená relax a odpočinek, někteří si však představí akční zážitek plný adrenalinu. Může se zdát, že za velkým dobrodružstvím musí Češi cestovat do exotických krajin a vysokých pohoří. Opak je pravdou, domácí prostředí nabízí šanci zažít pořádnou akci.

Pokud hledáte inspiraci, kam o prázdninách vyrazit a kde zažít něco neobyčejného, jsou adrenalinové výzvy to pravé. Česko jich nabízí mnoho, ať už jde o horolezectví, vodáctví, potápění, seskoky padákem nebo jízdu formulí či tankem. Vybrali jsme pět z nich, při kterých se rozhodně nudit nebudete.

Související obsah

Horolezectví na via ferratě

Fanoušci skalního lezení nemusí cestovat do Alp. Česká republika nabízí několik možností, kde si mohou via ferratu, zabezpečenou cestu na skalních stěnách, užít. Jedná se spíše o kratší trasy, které však lezce připraví na další výzvy.

Via ferrata na Pastýřské stěně

Skalní stěna nedaleko centra Děčína je unikátem. Pyšní se 16 trasami s různými stupni obtížnosti. Ferrata je volně přístupná a zdarma. Jediné, za co se platí, je případné vypůjčení lezeckého vybavení. Lezci se u jejího zdolávání mohou kochat pohledem na řeku a zámek.

Via ferrata Havranka

Další ferrata se nachází jen pár minut chůze od centra Českého Krumlova na skalním útvaru Havraní skála. Lidé si tam mohou zaplatit instruktora, půjčit vybavení a také si užít bistro přímo pod ferratou.

Via ferrata Vodní brána

Krásné výhledy a lokalitu nabízí několik stezek různých obtížností. Veřejnosti je skála v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery nedaleko Semil přístupná zdarma. Je však možné si tam zakoupit různé lekce s instruktorem či kurz lezení s dětmi.

Související obsah

Česko nabízí spoustu lokalit, kde si lezci mohou užít, ať už jsou začátečníci, nebo ostřílení dobrodruzi. Další ferraty jsou například v Mostě, u Ústí nad Labem, v Táboře, v Ústí nad Orlicí nebo Šilinkově dole.

Flyboarding

Perfektní adrenalinový zážitek nabízí také flyboarding. Jedná se o létání na vodě, kdy se člověk pomocí prkna s tryskami dostane několik metrů do vzduchu nad vodní hladinu.

Související obsah

Proletět se na vodě je možné hned na několika místech u nás, například u přehrady v Brně, na hlavní pláži Máchova jezera, u Ejpovického jezera v Plzni, na slapské přehradě, na Nové Živohošti, v Davli Marina nedaleko Prahy nebo na orlické přehradě ve středisku Radava.

Tento originální sport je však poměrně nákladnou zábavou, desetiminutové vodní létání s instruktáží a potřebným vybavením vychází na 1 500 korun, 20minutové na 2 500 korun.

Související obsah

Seskok padákem

Tandemové seskoky padákem nabízí mnoho českých letišť. Odvážlivce čeká instruktáž, vyhlídkový let a následně seskok z letadla. Ten zahrnuje jak volný pád, tak let padákem a měkké přistání.

Milovníci adrenalinu jsou připoutáni k profesionálnímu parašutistovi, který se postará o jejich bezpečí. Letiště, kde je možné skákat, jsou po celé republice. Například v Českých Budějovicích, Břeclavi, Hořovicích, Plzni, Ostravě, Kolíně, Jindřichově Hradci, Táboře nebo Příbrami. Cena seskoku se pohybuje obvykle kolem 4 000 korun.

Související obsah

Bungee jumping

Dalším z nezapomenutelných zážitků je bungee jumping. Jedná se o seskok z mostu nebo jiného vysokého místa (například i jeřábu) a následný volný pád, který posléze zbrzdí lano. To má člověk uvázané kolem nohou nebo hrudníku.

Bungee jumping si lidé mohou vyzkoušet na nejvyšším mostě v České republice v Chomutově, dále pak nedaleko hradu Zvíkov, na televizní věži v Harrachově, na jeřábech v Praze, Plzni, Olomouci a Ostravě. Nebo se mohou vrhnout do propasti v Brně.

Ceny se liší od místa a výšky seskoku, také se odvíjí od toho, zda lidé skáčou sami, ve dvojici či s instruktorem. Obvykle se cena pro jednotlivce pohybuje kolem 1 400 do 2 200 korun, lze však najít vouchery a slevy pohybující se kolem 1 000 korun za seskok.

Související obsah

Zážitková jízda v tanku

Velmi neobvyklou zábavu představuje jízda v obrněném transportéru. Lidé si prohlédnou různou vojenskou techniku, mohou se v ní svézt a v některých případech si vozidlo mohou také zkusit ovládat.

Projet se tankem nabízí vojenský areál v Milovicích kousek od Prahy nebo areál v Ořechovicích u Brna. Ceny se odvíjí od požadavků zájemce a také od typu transportéru, kterým se chce svézt.

Tato zábava může vyjít v řádu stovek korun, například 900 korun za 30minutovou jízdu v bojovém vozidle pěchoty, ale také klidně na několik tisíc. Třeba řízení stejného typu tanku vás vyjde na 5 990 korun. Přikoupit si lidé mohou například střelbu ze zbraní.

Podívejte se na krásné skalní reliéfy, kam můžete vyrazit o prázdninách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz